XP'nin gölgesinde kalan risk!

XP'nin gölgesinde kalan risk!

Herkes Windows XP kullanmanın risklerinden bahsetse de, onun kadar tehlikeli bir yazılım daha var!

02 Eylül 2013, Pazartesi 12:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Herkes Windows XP'nin resmi desteğinin biteceğini konuşuyor ama kullanıcıları bekleyen önemli bir tehlike daha, çoğu zaman dikkatten kaçıyor. Microsoft'un gelecek Nisan'da desteği keseceği Office 2003 kullanıcılarını da kötü günler bekliyor olabilir. Yaşlanan ofis paketinin destek fişini 2014 yılının Nisan ayında çekeceğini açıklayan yazılım devinin bu kararı, Office 2003'ün milyonlarca kullanıcısının sistem güvenliğini riske atacak.

Windows XP ile birlikte emekli edilecek Office 2003, belirlenen tarihten sonra güncelleme ve güvenlik açıklarının kapatılmasından mahrum kalacak. Büyük bölümünü kurumsal kullanıcıların oluşturduğu Office 2003 paketi, 10 yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürülmüş olmasına karşın, daha sonraki sürümlerde  yer alan ciddi arayüz yenilemesine alışamayan kullanıcıların tercihi olmayı sürdürüyor.

Güvenlik uzmanları, Microsoft'un ürün desteğini kesmesi ile birlikte Office 2003'e hacker ilgisinin artacağına ve yeni güvenlik açıklarının bulunmasına kesin gözüyle bakarken, bu durumun zamanla toolkit adı verilen ve spesifik bir yazılıma çok da teknik bilgi gerektirmeden saldırıya olanak veren araçlarla daha da kötüye gidebileceği yorumunu yapıyorlar.

Microsoft'un kullanıcılara sunduğu çözüm ise tahmin edilebileceği gibi yeni Windows ve Office sürümlerine geçmeleri...

Resimlerle: En iyi ve ücretsiz 26 Microsoft aracı!

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı