Ya beni aldatıyorsa?: İlişki anksiyetesi nedir?

İlişki anksiyetesi nedir? Hayatınıza giren erkek ya da kadın 'ben ilişki hissetmiyorum', 'ilişkiye hazır değilim' gibi cümlelerle sizi sürekli kendinden uzaklaştırıyor. Belki de bu cümleleri kullan, 'Bende ilişki anksiyetesi mi var?' diye merak eden sizsiniz. Peki ilişki anksiyetesi nedir? İlişki anksiyetesi nasıl aşılır?

26 Eylül 2020, Cumartesi 11:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İlişki anksiyetesi nedir?

İlişki anksiyetesi nedir?

Bir ilişkideyken 'İlişkim ne zaman bitecek?' 'Neden benimle birlikte?' 'Beni aldatacak mı?' gibi kaygı uyandıran olumsuz düşünceler peşinizi bırakmıyorsa bu anksiyete problemi yaşadığınızı gösterir. Bir kişi çocukken ebeveynlerinden ihtiyacı duyduğu sevgiyi ve ilgiyi alamadıysa eğer, bu kişi kafası karışık ve şüpheci olarak büyür. 

Çocukluktan başlıyor

Çocukluktan başlıyor

Eğer ki iki ebeveyn de kendi ruhsal sorunları ile uğraşıp çocukları ile zaman geçirmediyse, bu çocuklar ilgiyi, sevgiyi ve desteği hak etmediklerini düşünürler. Bu bahsettiğim sorunlar ise kişide güven sorunlarına neden olur. Yani başka insanların kendisine mental veya fiziksel olarak zarar vereceğini düşünür. Veya ebeveynlerinin yaptığı gibi aralarındaki bağı koparacaklarını düşünür.

 Önemsiz olduklarına inandırılmışlardır

Önemsiz olduklarına inandırılmışlardır

Bu kişiler çocukken neye ihtiyaç duyduklarının önemsiz olduğuna inandırılmıştır. Canları acıdığında veya öfkeli olduklarında ebeveynleri onlara yardımcı olmak yerine onlardan uzaklaşmıştır. Bu durum onların huzursuz olarak büyümelerine neden olur. Duygularla nasıl başa çıkacakları asla gösterilmemiştir. Bu durum onları savaş veya kaç gibi bir kısır döngüye mahkum eder. Bu kişilere duyguların önemsiz olduğu öğretildiğinde ise kişi duygulardan korkan biri olur. Bu nedenle bu kişiler yoğun bir öfke yaşadıklarında bundan nasıl başka insanlara bahsedeceklerini bilemezler ve içlerine atarlar. Bu ise onları daha kötü bir anksiyete döngüsüne sürükler.


 Sevdikleri kişileri umursamazlar

Sevdikleri kişileri umursamazlar

Bu kişiler ise sevdikleri kişileri umursamazlar ve onlar için sevdikleri kişi bir olmazsa olmaz değildir. Genelde bu insanlar duygusal bir ilişki için hazır değillerdir.


Kararsızdırlar

Kararsızdırlar

Bu kişiler ise kararsız duygularında boğulmaktadırlar. Hayatlarında bir kişi olsun isterler ancak onlara çok fazla bağlanmaktan korkarlar. Çünkü bağlandıkları kişinin gideceği ve gittiği zaman ise duygusal olarak incineceklerdir. Bu durumu engellemek için ise sevdikleri kişilerden uzaklaşırlar. Duygularından, düşüncelerinden ve ilişkilerinden kaçmak onların sorunudur.

  İlişki anksiyetesi nasıl atlatılır?

İlişki anksiyetesi nasıl atlatılır?

Bu bir başlangıç adımıdır. İlişki anksiyetenizin varlığını kabul ettiğiniz zaman “Neden doğru dürüsüt bir ilişkim yok?” sorusuna cevap bulursunuz.

 Odağınız kendiniz olsun

Odağınız kendiniz olsun

İlişki anksiyeteniz varsa odağınızı kendinizden çıkarıp karşınızdaki kişiye yönlendirirsiniz. O kişinin sizin hakkınızda neler düşündüğünü merak edersiniz veya başka birisi için sizden ayrılmaması için onu üzmemeye çalışırsınız. O kişiye bağlı olmamaya çalışın. Tek başınıza zaman geçirmek bu konuda yardımcı olacaktır.

  Bugün nasıl hissediyorsunuz?

Bugün nasıl hissediyorsunuz?

Burada kastedilen partnerinizin size nasıl hissettirdiğinin farkına varmanız. Sizi mutlu mu ediyor, yoruyor mu, boğuyor mu? Yalnız olmayı seçerseniz daha mı iyi olur? Bunları sorgulayın.

 Farkına varın ve partneriniz ile paylaşın

Farkına varın ve partneriniz ile paylaşın

En zor kısım anksiyete yaşadığınızı kabullenmek ve kendinizi yatıştırmayı bilmektir. Eğer anksiyete probleminizin varlığını bilirseniz, onu yönetmek daha kolay olacaktır. Bu sorunu partnerinizle paylaşmak ve hangi olayların ve davranışların sizi anksiyeteye sürüklediğini konuşmak, anksiyetenizi frenlemekte size yardımcı olur.

 Egzersiz yapın

Egzersiz yapın

Egzersiz hem mental hem de fiziksel sağlık için oldukça önemlidir. Yakın zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre, egzersiz yapan ve anksiyete problemi yaşayan insanların anksiyete oranları %27'lik bir düşüş sağlıyor.

 Daha önce yaşadığınız travmalar anksiyetenizin sebebi olabilir

Daha önce yaşadığınız travmalar anksiyetenizin sebebi olabilir

Sosyal yaşamınızda duyduğunuz anksiyete, bireylerin sürekli sizi yargıladığını düşünmeniz ile başlar. Sürekli başkaları tarafından eleştirildiğinin, beğenilmediğinin kaygısını duymak özgüveninizi yıpratabilir. Bu da yaşadığınız ilişkide de aynı sorunlarla karşılamanıza ve kaybetme korkusuyla sürekli yüzyüze gelmenize sebep olur. Bu neden ile eğer geçmişte sosyal anksiyete bozukluğu yaşadıysanız, daha sağlıklı bir ilişki sürmek için bunun üstesinden gelmek için yardım alabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eşinizin ailesiyle iyi geçinmenin yolları