Ya giderse?: Terk edilme korkusuyla nasıl başa çıkılır?

Psikolojide terk edilme korkusu belki de psikologların en çko karşılaştıkları vakalardan. Terk edilme korkusu, size kimi zaman ilişkiyi zehir eden, anın tadını çıkaramamanın en büyük nedeni. Terk edilme korkusu nedenleri kişiden kişiye değişmekle beraber genelde benzer olur. Ebeveynler, çocukluktaki travmalar 'Sevgilim beni terk edecek korkusu'nu tetikler. Peki Terk edilme korkusuyla nasıl başa çıkılır?

26 Aralık 2020, Cumartesi 14:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
  Eskiye giden yolları tıka

Eskiye giden yolları tıka

Terk edilme korkusu yaşayan insanların bu duygudan kurutulabilmesi yine kişinin kendisiyle alakalıdır. Öncelikle tüm eskileri bir kenara bırakmalıdır. Ona bu duygunun kaynağını sağlayan tüm kanalları kapatmalıdır. 

 'Ben de sevilmeye değerim'

'Ben de sevilmeye değerim'

Terk edilme korkusu olan hemen hemen herkes, sevilmeye layık olmadığı duygusuna sahiptir. Bu duygu muhtemelen çocukluk döneminde bir anda meydana gelen terk edilme ile oluşmaya başlamıştır. Bağlı oldukları biri sebebi her ne olursa olsun kendilerini terk etmiştir ve bu nedenle tam olarak sevilmediklerini hissetmişlerdir. Bir çocuk, basit zihin işleyici nedeniyle “eğer beni seviyor olsaydı, terk etmezdi” diye düşünür. Zaman geçtikçe neden sevilmediğini merak etmeye başlar. Yeterince sevimli değil miydim? Yeterince zeki değil miydim? Yeterince iyi değil miydim? gibi düşünceler kök salarak yetişkinliğe taşınabilir. Sonuç olarak, gerçek bir şekilde sevilmeye değer olmadığını hisseden bir yetişkin haline gelebilir.

 Kendini boşlukta bırakma, oyala

Kendini boşlukta bırakma, oyala

En çok ne zamanlarda terk edilme korkusu nöbeti yaşıyorsun? Örneğin hangi günler eline telefonu alıp Instagram'da yeni takip ettikleri insanlara bakıyorsun? Muhtelemelen boşlukta hissettiğin günlerde. Bu nedenle kendini boşlukta bırakma, yatakta öylece uzandığın anları azalt. Yemek yap, film izle, arkadaşlarınla telefonda konuş. 


 Sen ilişkin olmadan da var olabilirsin

Sen ilişkin olmadan da var olabilirsin

Kimliğiniz asla bir ilişkiye bağlı olmamalı. Partneriniz kim olduğunuzun bir parçasıdır ancak sizi tanımlamaz. Bu düşünceleri kabul edin ve yalnız olsanız da tek başınıza iyi olabileceğinizi bilin.


 Partnerine bu konuyu aç

Partnerine bu konuyu aç

Terk edilme korkun muhtemelen hiç istemediğin şekilde davranmana neden oluyor. Kıskançlıklar, özgüvensizlikler. Partnerinle daha sakin iletişim kanalları için bu konuyu ona açabilir, sana karşı daha sabırlı olması yönünde ricada bulunabilirsin. 

 Duygularının sorumluluğunu almalısın

Duygularının sorumluluğunu almalısın

Başka birisinin sizi duygusal olarak güvende hissettirmek zorunda olmadığını, bu görevin size ait olduğunu unutmayın. Duygularınızı sahiplenin. Terk edilme korkusu ortaya çıktığında bu duygunun partnerinizden değil, sizin duygularınızdan kaynaklandığını kendinize hatırlatın. Böylece ilişkide duygusal özgüvene sahip olmanın partneriniz veya bir başkasının değil, kendi elinize olduğunu hissedeceksiniz.

 Yalnız kalabileceğini kabullen

Yalnız kalabileceğini kabullen

Belki de bir gün gerçekten partnerin sana ayrılmak istediğini söyleyecek. Belki bir gün sen başkasına aşık olacaksın. Belki kötü sevgilin kötü bir kaza geçirecek. Bir şekilde bir gün yalnız kalabilirsin. Bunu kabullen ve yalnız olmayı öğren.

 Neden terk edilme korkun var? Nasıl başladı?

Neden terk edilme korkun var? Nasıl başladı?

Nerede ve nasıl başladığına dair bir fikriniz varsa, şu anda size zarar verdiklerini anlamaya başlayabilirsiniz. Bazı durumlarda bu korkular hiçbir zaman tamamen silinemez, ancak korkunun kaynağını ve gelişimini açığa çıkararak onlarla mücadele etmek, korkuyu daha iyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

 Duygularını kendi içinde yaşama

Duygularını kendi içinde yaşama

Duygularınla tek başına mücadele etmeye çalışırsan tıkandığın anda yanında kimseyi bulamazsın. Duygularını paylaşma konusunda daha cömert ol ki yardım elleri uzansın. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aldattığını nasıl anlarsın? Aldatmadan şüphelenmen için 10 mantıklı neden