Ya imam hatip ya meslek: Velilerin önünde iki seçenek var (Mahalli Yerleştirme Sistemi nedir?)

Öğrencilerin yüzde 90’ının liselere ‘adrese dayalı’ yerleştirilecek olması akıllara, herkesin evine yakın yerde istediği okul türünün olup olmadığı sorusunu getirdi. İşte madde madde TEOG'un yerine gelen Mahalli Yerleştirme Sistemi'nin detayları...

12 Ocak 2018, Cuma 21:28
A A

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) e-Okul sistemine göre Adıyaman’ın Tut, Sincik, Samsat ve Gerger ilçelerinde hiç Anadolu lisesi yok. Birer imam hatip lisesinin olduğu dört ilçede Anadolu lisesi ihtiyacı, Çok Programlı Anadolu Liseleri (ÇPL) ile karşılanmaya çalışılıyor.

Hürriyet'in haberine göre Şırnak’ın Beytüşşebap; Bingöl’ün Adaklı, Kiğı, Yayladere, Yedisu; Siirt’in Eruh ve Tillo ilçelerinde de durum aynı. Okul müdürleri nüfus az olduğu için Anadolu lisesi yerine içinde Anadolu, mesleki ve istenirse imam hatip sınıflarının açılabildiği ÇPL’nin bulunduğunu söyledi.

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden Bağcılar’da üçü kız olmak üzere yedi imam hatip, yedi Anadolu, bir çok programlı Anadolu, 14 mesleki ve teknik lise bulunuyor. Kağıthane’de sekiz meslek, beş imam hatibe karşın sadece iki Anadolu lisesi var. Bazı ilçelerde de Anadolu lisesi fazla görünüyor ancak aralarında sınavla öğrenci alacak ‘proje okul’lar yer alıyor.

Bu durumda adrese dayalı sistemle kayıt yapılacak Anadolu lisesi sayısı azalıyor. Uzmanlar, öğrencilerin istedikleri okul türüne gidebilmesi için Bakanlığın yoğun bir çalışma yapması gerektiğini söylerken bu durumun göçlere neden olacağının altını çiziyor. Ayrıca bunun sınava ilgiyi artıracağı görüşündeler.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG'un yerine gelecek olan yeni sistemin detaylarını açıkladı. Peki bu yeni sistemle öğrenci ve velileri neler bekliyor. İşte madde madde liseye geçişte yeni sistem...

İsmi "Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi" olarak açıklanan yeni sistem adrese dayalı yerleştirme öngörüyor.

Buna göre, öğrenciler adreslerine en yakın 5 okuldan birini seçecek. Evlerine yakın okullara yerleştirilen öğrencilerin oranı yüzde 90 civarında olacak.

Belirlenecek nitelikli okullara girmek isteyen 8. sınıf öğrencileri için ise Milli Eğitim Bakanlığı'nca merkezi sınav yapılacak.

İsteğe bağlı yapılacak sınav, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak sınav tek oturumda yapılacak.

90 dakika sürecek merkezi sınavda 60 soru yer alacak. Sınavda 6, 7 ve 8'inci sınıf müfredatından sorular yer alacak.

Sınava girecek öğrencilerin de 5 tercih hakkı bulunacak.

Merkezi sınav haziran ayının ilk hafta sonu yapılacak.

Okulların kontenjanı dolduğunda ise okul başarı puanı esas alınacak.

Yabancı eğitim kurumları isterlerse kendi sınavlarını yapabilecek. İsterlerse bakanlığın merkezi sonuçlarıyla kayıt da yapabilecekler.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.