Yaban mersininin 7 mucizevi etkisi

Mavi ve mor renkleri ile dikkat çeken son zamanların gözde meyvesi yaban mersini o minik görüntüsünün ardında sağlığımız için büyük mucizeler barındırıyor. 100 gramında 44 kalori gibi düşük bir kalori değerine sahip yaban mersini yüksek oranda lif, C vitamini ve K vitamini içeriyor. İşte yaban mersininin 7 mucizesini Uzm. Dyt. Sedef Olcay anlatıyor. Büşra Akkaya / busra.akkaya@posta.com.tr

20 Haziran 2020, Cumartesi 17:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Antioksidan deposu

Antioksidan deposu

Antioksidanlar vücudumuzu, hücrelere zarar verebilecek, yaşlanma ve kanser gibi hastalıklara neden olabilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerden korumaktadır. Yaban mersini de içerisinde yer alan flavonoidler sayesinde bu etkiyi göstermekte ve tüm meyve sebze ailesinin en yüksek antioksidan içeriğine sahip besinleri arasında yer alıyor. 

Yaşlanma ve kansere karşı korumaya yardımcı olabilecek DNA hasarını azaltır

Birçok çalışma, yaban mersini ve yaban mersini suyunun yaşlanma ve kanserin önde gelen itici gücü olan DNA hasarını azalttığını gösteriyor.


Kötü kolesterol (LDL) değerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltır

Kötü kolesterol (LDL) değerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltır

Yaban mersini içerisindeki antioksidanlar, “kötü” LDL kolesterolün oksidatif hasarını önleyerek kalp hastalığı için baskın bir risk faktörü olma etkisini azaltıyor. 

Kan basıncını düşürür

Düzenli yaban mersini tüketimi, kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü olan yüksek tansiyon üzerine olumlu etkiler gösteriyor. 

Beyin fonksiyonlarını korur ve hafıza kuvvetlendirir

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde beyin işlevine yardımcı olmakta ve zihinsel düşüşü geciktiriyor. 


Anti - diyabet etki gösterir

Anti - diyabet etki gösterir

Yaban mersini ile ilgili yapılan çalışmalar anti-diyabet etkilerine sahip olduğunu, insülin duyarlılığını artırdığını ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor.

İbrar yolu enfeksiyonlarında iyleştirici etki gösterir

Kızılcık suyu bu tür enfeksiyonların iyileştirilmesinde etkilidir. Yaban mersini de kızılcık ile yakından ilişkili bir besin olarak aynı etkiyi göstermekte ve bazı bakterilerin mesane duvarımıza yapışmasını engelleyerek idrar yolları enfeksiyonunda olumlu etki yapıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER E vitamini corona virüs enfeksiyonunu engelliyor