Yabancıların İstanbul'a dair en çok özlediği 10 şey

İstanbul, dünyanın en çok turist çeken kentleri listesinde üst sıralarda yer alıyor. Her yıl dünyanın farklı yerlerinden milyonlarca turisti ağırlayan bu tarihi kent her ziyaretçisinde de mutlaka bir iz bırakıyor. Pandemi nedeniyle de turların iptal edilmesi milyonlarca turistin İstanbul planlarını iptal etmesine neden oldu. Dolayısıyla İstanbul'a yeniden gelmek isteyen pek çok turist de şimdilik beklemede. İşte İstanbul'daki tatillerinden dönenlerin kente dair en çok özlem duyduğu 10 şey.

13 Mart 2021, Cumartesi 10:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Türk Hamamı

Türk Hamamı

Tüm dünyaya mâl olmuş Türk Hamamı'nı en iyi deneyimleyebileceğiniz yer kuşkusuz İstanbul. Pek çoğu yüzyıllardır ayakta duran İstanbul hamamları şehre gelen turistlerin de ilgi odağı olmayı başarıyor. Çemberlitaş, Kılıç Ali Paşa, Cağaloğlu turistlerin en çok ilgi gösterdiği üç hamam.


Boğaziçi turu

Boğaziçi turu

İstanbul demek Boğaziçi demek. Avrupa veya Anadolu yakasında sahil şeridinde yürümek tarihi camileri, konakları, koruları gezmek İstanbul'a gelen birinin mutlaka yapması gereken şeylerin başında gelir. Turistler de tam olarak böyle yapıp bu kente olan hayranlıklarını daha da arttırıyorlar. Boğaziçi turları İstanbul'u ziyaret eden turistlerin en sevdikleri etkinliklerden biri oluyor.

Galata sokakları

Galata sokakları

İstanbul'un simgesi olan Galata kulesi, bin yıllık mazisiyle dimdik ayakta. Cenevizlilerden kalma bu tarihi yapı ve etrafındaki dar sokaklar turistlerin ilgi odağı. Bunda son yıllarda bölgede açılan kafeler, lokantalar ve turistik mağazaların payı da yadsınamaz.

Farklı lezzetler

Farklı lezzetler

Balkanlar, Kafkaslar, Akdeniz ve Ortadoğu'nun birbirine en çok yaklaştığı yer olan İstanbul, tüm bu toprakların kültürünü de bünyesinde barındırıyor. En çok da yemek kültürüyle... Hal böyle olunca da turistlerin bu kente dair en çok unutamadıkları şeyin başında yemekleri geliyor.

Eminönü ve balık ekmek

Eminönü ve balık ekmek

Eminönü, İstanbul'un en kalabalık noktalarından biri. Tarihi camileri, Mısır Çarşısı, Tahtakale ve Mahmutpaşa gibi alışveriş bölgelerinin yanı sıra büyük meydanıyla Eminönü her gün milyonlarca insanın geçtiği bir güzergâh. Bölge aynı zamanda her daim balık kokmasıyla da ünlü.


Baklava

Baklava

Baklava, doğal olarak Gaziantep ile anılsa da turistlerin onunla ilk tanışmaları genellikle İstanbul'da gerçekleşiyor. Sonrası malum... Kutularca baklava siparişi.

Ortaköy

Ortaköy

Kumpir ve waffle yapan şirin dükkanları, hediyelik eşya satılan tezgâhlarıyla Ortaköy, İstanbul'un en karakteristik semtlerinden biri. Buna bir de tarihi Büyük Mecidiye Camii ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün bir bütün oluşturduğu manzarayı da eklerseniz geriye fotoğraf makinesinin deklanşörüne basmak kalıyor.

Ayasofya Camii

Ayasofya Camii

Kutsal bilgelik anlamına gelen Ayasofya, İstanbul'un kuşkusuz en önemli yapısı. Roma imparatoru Justinianus tarafından 1500 yıl önce yaptırılan bu kutsal yapı her gelen ziyaretçisini büyülemeyi başarıyor.


Kıta değiştirmek

Kıta değiştirmek

İstanbul üç imparatorluğa başkentlik yapmış ve iki kıta üzerine kurulu dünya üzerindeki tek kent. 10 dakikalık bir vapur yolculuğuyla Avrupa'dan Asya'ya geçebileceğiniz İstanbul'un bu özelliği en çok da turistlerin ilgisini çekmekte.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

İstanbul denince akla gelen ilk şeylerden biri kuşkusuz İstiklal Caddesi'dir. Kentin kalbinin attığı, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların aynı kaldırımda yürüdüğü bu cadde kalabalık görüntüsüyle turistlerin dikkatini çekiyor.

Milliyet


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul’a yakın günübirlik keşif rehberleri