Yağ tüketimiyle ilgili 10 korkunç bilimsel gerçek

Televizyonlar, doktorlar, gazeteler bangır bangır bağırıyor 'Yağ tüketmeyin' diye. Aslında hepimiz yağ tüketmememiz gerektiğini biliyoruz. Peki neden hala bu konuda kalıcı bir adım atmıyoruz. Yağız zararlarını gerçek anlamda bilmediğimiz için. Evet, yağlı yemeye devam edersek kilo veremeyiz. Zayıflamanın altın kuralı yağ tüketimini azaltmak. Ama neden? Aşağıda bilimsel gerçekler yağ tüketimini azaltmanıza yardımcı olacak.

02 Nisan 2021, Cuma 11:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Vücut bir kez yağ üretimine başlarsa, ondan kurtulman imkansız

Vücut bir kez yağ üretimine başlarsa, ondan kurtulman imkansız

2004 yılında yapılan ve American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism’de çıkan bir çalışmada insanların ömrü boyunca yeni yağ hücreleri ürettikleri görüldü. Bir yağ hücresi (nokta kadar) büyüdüğünde, etrafındaki dokuya yeni hücreler üretmesi için kimyasal sinyaller yollar. Normal kiloda olan bir insanda 30 – 40 milyar yağ hücresi bulunur. Obez olan birinde ise yaklaşık 100 milyar adet. Bir kez yağ hücresi ürediğinde kilo versen bile artık ondan kurtulmanın (liposuction dışında) bir yolu yoktur.

Kalp krizini tetikliyor

Kalp krizini tetikliyor

Geçen son sene içinde bilim adamları yağ tarafından üretilen ve adipokin adı verilen 100’den fazla biyokimyasal madde keşfetti. Ancak bunların çoğu dokularda ve damarlarda iltihaba neden olabiliyor. Dolayısıyla kalp krizi ve inme riski artıyor. Bir kısmı da kandaki basıncı arttırıp pıhtılaşmaya neden olabilir. Biyokimyasal maddelerin bir diğer etkisi de bedeni (glikozun kandan atılması ve dokulara ve organlara geçmesini sağlayan) insüline karşı dirençli hale getirebilmesidir. Bunların dışında enerji için depolanır. Adipokinle ilgili tek iyi şey vücudun insüline tepkisini arttıran ve yağın damarlar üzerindeki etkisine engel olan adiponektin adındaki bir hormondur. Nedeni tam olarak bilinmese de diğer adipokinlerin aksine insan yağlandıkça bundan daha az üretmeye başlar.


Yağ geri döner

Yağ geri döner

Yağ hücrelerinin bir kısmını çektirdin diye geride kalanların tekrar bölünmeye devam etmemesi gibi bir şeyin garantisi yok.


Yeni yerlere yerleşir

Yeni yerlere yerleşir

Northwestern Üniversitesi Feinberg School of Medicine’den Doktor Laurie Casas, yağın her yere gidebileceğini söylüyor. Mesela şişman kalçaların var ama kollarında bir sorun yok. Operasyondan sonra biraz kilo aldığında kollarının da şişmanlaması olası bir durum.

 Light ürünler çözüm değil

Light ürünler çözüm değil

Yağı azaltılmış ürünler, çoğunlukla şeker, rafine karbonhidrat ve kalori bakımından zengin oluyor ve bunları tüketmek kalp rahatsızlıklarının nedenlerinden biri olan obeziteye yol açıyor. Dolayısıyla hamburger ve margarin yemeyi bırakıp bunların yerine yüksek kalorili ve çok şekerli ürünleri tercih ettiğinizde yaptığınız şeyin pek bir faydasını görmeyeceksiniz.

Kalp krizinden ölmek istemiyorsanız

Kalp krizinden ölmek istemiyorsanız

Yakın zamanda yapılan bir araştırma; kırmızı et, krema ve margarindeki doymuş yağlardan aldığınız kalorileri % 5 oranında doymamış yağlarla değiştirdiğinizde, kalp hastalıklarına yakalanıp ölme riskinizin % 13 düştüğünü gösteriyor. ABD Sağlık Bakanlığınca yayımlanan beslenme rehberinde de doymuş yağlardan alınan kalorilerin, günlük alınan toplam kalori miktarının % 10’unu aşmaması gerektiği belirtiliyor.

Soya ve kanola yağı

Soya ve kanola yağı

Diğer yağlarda (zeytinde bile) bulunan trigliserit’ten farklı metabolize edilen digliserit, yağ olarak bedende kolay kolay birikmez. Yapılan çalışmalarda bu yağı kullananların diğer yağları kullananlara göre daha fazla kilo verdiği görülmüş.

 Şişmanlama bulaşıcı olabilir mi?

Şişmanlama bulaşıcı olabilir mi?

Yağ konusundaki araştırmaların en dikkat çeken alanlarından bir tanesi de yağı etkileyebilen virüslerdir. Bilim adamları, hayvanlara soğuk algınlığı veya bir takım başka rahatsızlıklara neden olan tipik virüslerden birini enjekte ettiklerinde hayvanların şişmanladıklarını fark etmiş. Bu merak uyandıran bir soruyu da beraberinde getiriyor: Bulaşıcı bir mide virüsü gibi şişmanlık da dışarıdan kapılabilir mi? Pennington Biomedical Araştırma Merkezi profesörlerinden Doktor Nikhil Dhurandhar, bunun mümkün olduğunu söylüyor. Doktor Dhurandhar, yağ ve virüs bağlantısını 1980 yılında Bombay’da çalışırken bir virüs yüzünden ölen tavukların şişmanlamış olduğunu fark edince anladı. Amerika’da projesine destek olan bir laboratuar bulduktan sonra (etrafta yaygın görülen bir virüs olan) ishale neden olan AD-36 virüsünü maymunlara, tavuklara ve farelere enjekte etti ve izledi. Sonuçta hepsi şişmanladı.

 Trans yağ tüketenlerin ölüm ihtimali artıyor

Trans yağ tüketenlerin ölüm ihtimali artıyor

Tamamen uzak durmanız ve asla tüketmemeniz gereken yağ tipi ise trans yağlar. Hidrojenize yağlar olarak da bilinen imal edilmiş trans yağlar; katı yağ, kraker, kurabiye, kek, pasta ve dondurulmuş gıda gibi birçok üründe bulunuyor. 2015’te yapılan bir araştırma; daha fazla trans yağ tüketenlerin daha az tüketenlere kıyasla herhangi bir nedenden ölme ihtimallerinin % 34 oranında arttığını ve kalp hastalıklarından ölme ihtimallerinin % 28 oranında arttığını ortaya çıkardı. Başka bir çalışmaya göre de fazla trans yağ tüketimi felç, diyabet ve kanserden dolayı ölüm olasılığını artırıyor.

 Niçin liposuction yaptırmamalı?

Niçin liposuction yaptırmamalı?

2000 yılından beri liposuction’ın popülaritesi yüzde 10 kadar düşmüş olsa bile, kendisi hâlâ çevrede en fazla rastlayabileceğimiz estetik ameliyatlardan bir tanesi. Kadınlar (ve erkekler) ne kadar diyet ve egzersiz yaparlarsa yapsın yine de incelmeyen (özellikle kalça, göbek ve boyun gibi ) bölgeleri inceltmek için böyle bir girişimde bulunuyor. Liposuction tabii ki de yağ hücrelerinden kurtulmayı sağlıyor. Ancak en iyi çözüm budur demek doğru değil. Kusursuz bir formun olsun istiyorsan, şimdi sayacaklarımı göz önünde bulundurmalısın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak 7 alışkanlık