Yağ yakımı için tüketilmesi gereken en önemli gıda

Kahvenin insan beden ve ruhsal sağlığına birçok faydası olduğu biliniyor. Peki kahve tüketerek yağ yakımı mümkün mü? Yağları eritmek için kahve nasıl tüketilir?

04 Aralık 2021, Cumartesi 16:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yağ yakımı için en etkili gıdalardan biri ancak ölçülü tüketilmesi gerekiyor.

Uzman Diyetisyen Aysun İpek'ten yağ yakımı için önemli tüyolar verdi

Kahvenin insan beden ve ruhsal sağlığına birçok faydasının olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Aysun İpek, “Kahve tüketimi gün içerisinde enerjik olmanızı sağlamasıyla birlikte solunum yolunu ve kan dolaşımını da oldukça hızlandırıyor. Yağ yakımı için tüketilmesi gereken en önemli gıdalardan bir tanesidir” dedi.

Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle Türk kahvesi ikram etkinliğinde konuşan Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Aysun İpek, kahvenin beslenmedeki önemi ve sağlığa faydaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

MAKSİMUM İKİ BARDAK

MAKSİMUM İKİ BARDAK

Uzm. Dyt. Aysun İpek, “Enerjinizin yerine gelmesini sağlayan kahveyi gün içerisinde maksimum iki bardak tüketmelisiniz. Böylelikle kahve kana karıştıktan hemen sonra etkisini belli etmeye başlayacaktır. Kahvenin sağlığa diğer bir faydası ise, beyindeki dopamin hormonunu harekete geçirip, kişiye mutluluk sağlamasıdır. Dopamin hormonu, psikolojik olarak da güçlü hissetmenizi sağlar ve kişiye kendini oldukça rahat hissettirmeyi başarır. "

YAĞLARIN YAKILMASINI SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ GIDALARDAN BİRİ

YAĞLARIN YAKILMASINI SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ GIDALARDAN BİRİ

Diyetisyen İpek, kahvenin yağ yakımında oldukça etkili olduğunu belirtiyor

"Yağ yakımı için tüketilmesi gereken en önemli gıdalardan bir tanesidir. Fiziksel aktivitelerden önce 1 bardak veya 1 fincan kahve tüketmeniz oldukça verimli bir şekilde yağ yakmanızı sağlayacaktır”

Kahvenin mikro besinler aracılığıyla oldukça zengin olduğunu dile getiren Uzm. Dyt. Aysun İpek şöyle bilgiler verdi,

“Kahve, Magnezyum, potasyum ve demir içermektedir. Magnezyumun bir önemli faydası da kan ve kas sistemine oldukça katkıda bulunmasıdır.

"Potasyumun faydası ise, kan basıncını düzeltmede etkisi olması durumudur. Kahve içmenin sağlık açısından diğer bir faydası ise karaciğer üzerinde oluşturduğu savunma mekanizmasıdır."


"Karaciğeri korumak için tüketilen gıdalardan bir tanesi olan kahve, karaciğerin üzerinde oluşabilecek yağlanmayı da engellemektedir. Bu durumlar bilimsel olarak kanıtlanmıştır."

Kahve tüketimi gün içerisinde enerjik olmanızı sağlamasıyla birlikte solunum yolunu ve kan dolaşımını da oldukça hızlandırıyor.

Uzman Diyetisyen İpek, "Saydığımız bu sebeplerden ötürü mutlaka günde bir kahve saatimiz olmalı, biz de bugün “Sağlıklı günlerin hatırına bugünün kahvesi bizden olsun” diyerek misafirlerimize ikramda bulunduk, Dünya Kahve Günümüz kutlu olsun” şeklinde konuştu.

İHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlıklı beslenme için 9 ipucu