Önceki Fotolar

Yağışlar arttı, Dicle Vadisi'ni kelebekler bastı

Diyarbakır’daki Dicle Vadisi, ilkbahar mevsiminin gelmesiyle kelebeklerle renklendi. Bu yıl yağış miktarının bol olmasıyla birlikte sayılarında artış gözlemlenen kelebek türleri, Dicle Vadisi’nde görsel şölen oluşturdu

20 Nisan 2019, Cumartesi 10:31 Son Güncelleme:
A A

Kelebeklerin hepsi sıcaktan larva döneminde erginleşti. Bu yiyeceğin bol olmasıyla, iklimin uygun olmasıyla birlikte ortaya çıkan bir durum.


Güneydoğu’nun özellikle Diyarbakır’dan Gaziantep’e doğru olan alanda her yerde bu kelebek sürülerine rastlanır. Bu olağanüstü. Önceki yıllarda buna pek az rastlanırdı" dedi.

ENDEMİK TÜRLERDE ARTIŞ BEKLENİYOR

ENDEMİK TÜRLERDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Prof.Dr. Kılıç, bölgenin endemik türü olan Mezopotamya Kolotisi ile Dicle Güzeli kelebeklerinde de sonbahara doğru artış beklendiğini ifade ederek, "Diğer eklembacaklılarda da büyük bir artış olacak. Sıcaklıklar, yağış ve nem uygun" diye konuştu.


Dicle Vadisi’nde rengarenk kelebeklerin peşinden koşuşturan 9 yaşındaki Dicle Kaya, "Arkadaşlarımızla birlikte burada kelebekleri kovalıyoruz. İlkbahar geldi, çok neşeliyiz ve burada arkadaşlarımızla birlikte kelebeklerle oyun oynuyoruz" dedi.

Baran Tanrıverdi de kelebekleri çok sevdiğini söyledi.


Emrah KIZIL- Selim KAYA/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...