Yağlı ciltlerin uyması gereken cilt bakımı kuralları

Yağlı cilt, normal karşılanmasının aksine bir problemdir aslında. Peki neden olur? Kalıtım, hormonal dengesizlik, beslenme, yaş ve çevre koşulları... Üstelik yağlı ciltlerde akne, siyah nokta oluşma olasılığı da ne yazık ki daha fazladır. Ancak iyi bir bakımla yağlı cildinizi sağlıklı hale getirmeniz mümkündür. İşte yağlı ciltlerin yapması ve yapmaması gereken şeyler...

22 Ağustos 2018, Çarşamba 15:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yağlı ciltler de nemlendirici kullanmalı

Yağlı ciltler de nemlendirici kullanmalı

Yağlı ciltler zaten yağlı, nemlendirici kullanmamalı, eğer kullanacaksa kesinlikle yağsız olmalı” gibi neredeyse artık herkesin kabullendiği bir yargı var. Yağlı ciltler de temizlendikten sonra nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Aksi takdirde cilt nemini kaybedebilir, daha fazla yağ üretmeye başlayabilir. Yağlı ciltler için formüle edilmiş nemlendiriciler tercih edilmelidir. Vazelin gibi çok yağlı kremlerden uzak durulmalıdır.

Cildinizle oynamayın

Cildinizle oynamayın

Akne, siyah noktalar ve diğerleri… Elinizi yüzünüze götürme alışkanlığınızı bırakın. Sivilce ve siyah noktalarınızla oynamayın. Her cilt farklıdır. Arkadaşınıza iyi gelen krem ya da maske size iyi gelmeyebilir. Kendi cildinizi iyi tanıyın. Doktorunuzun önermediği ilaçları asla kullanmayın. Eğer cildinizden çok rahatsızsanız, bir dermatologla görüşmeyi deneyin.Makyaj temizliği

Makyaj temizliği

Her gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı silin. Temizlediğiniz cildinizi toniklemeyi, nemlendirmeyi es geçmeyin. Bunu temizlik rutininiz haline getirirseniz, cildinizdeki düzelmeye şahit olabilirsiniz.

Cilt temizliğine özen göstermeli ancak abartmamalısınız

Cilt temizliğine özen göstermeli ancak abartmamalısınız

Yağlı cilde sahip olanlar sık sık duyar “yüzünü sık sık yıka” önerisini. Bu öneri kesinlikle yanlıştır. Yüzünüzü sık sık yıkadığınız takdirde cildiniz, ihtiyaç duyduğu yağdan mahrum kalır ve bu mahrumiyeti düzeltebilmek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu artış sebebiyle ciltte akne, siyah nokta ve gözeneklerde büyüme başlar. Yağlı cilt probleminiz varsa, cildinizi düzenli olarak ılık su ile temizlemeli, temizleme jelleri ve sütlerinde yağlı ciltler için hazırlanmış olanları tercih etmelisiniz.

Maske ve peeling

Maske ve peeling

Her cildin ihtiyacı olan peeling ve maske farklıdır. Haftada bir ya da iki kez hafif bir peeling uygulayabilirsiniz. Bu sayı arttığında cildinize zarar verebilirsiniz. Özellikle gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecek olan bir maskeyi de haftada bir kez uygulamalısınız.

Alkol içeren tonikler kullanmamalısınız

Alkol içeren tonikler kullanmamalısınız

Yağlı ciltleri ferahlatır gibi bir algı olsa da alkol içeren tonikler kullanmamalısınız. Bu ürünler anlık bir ferahlama sağlasa da aslında cildinizdeki doğal yağları giderir ve cildiniz yine daha fazla yağ üretimine başvurur. Bu da daha fazla yağlanma ve diğer cilt sorunlarını kaçınılmaz yapar. Cildinizi alkolsüz, hafif bir tonikle temizlemeyi tercih edin. Toniğinizi buzdolabında tutarsanız, soğuk tonik cildinizi ferahlatıp, canlandırabilir.

Cilt temizlenirken keselenmemeli, ovalanmamalı, nazik hareketler uygulanmalı

Cilt temizlenirken keselenmemeli, ovalanmamalı, nazik hareketler uygulanmalı

Yağı temizler, arındırır düşüncesiyle birçok insan cildinde keseleme ve ovalama uygular ancak bu yanlıştır. Cildin yapısına zarar veren bu yöntem yerine nazik, dairesel hareketler uygulanmalıdır.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz

Beslenmenize dikkat etmelisiniz

Yağlı, şekerli yiyeceklerden, fast food’dan uzak durmalısınız. Su içmeyi unutmamalısınız. Sigara kullanıyorsanız hem vücudunuza hem cildinize verdiği zarar sebebiyle bırakmalısınız.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evliliğe zarar veren 8 hatalı davranış