Yağlı saçlar için 9 bakım önerisi

Yağlı saçlar hepimizin sorunu. Yağlı saçlar için önerileri ararken genellikle karşımıza kimyasal içeren bakım ürünleri, kozmetikler çıksa da aslında basit önlemler de yağlı saçlardan kurtulmak mümkün. Günlük hayatınızda alışkanlık haline getireceğiniz için önlemler, sizi yağlı saçlardan kurtarmasa da yağlı saç görünümünü azaltmak için yardımcı olur. Yağlı saç dökülür, yağlı saç bakımsız görünebilir, yağlı saçlar en önemlisi de kirli durur. Yağlı saçı yıkamadan temizlemek biraz zor olsa da en azından yağlı saç görünümünü azaltmak mümkün. İşte yağlı için 9 bakım önerisi.

09 Haziran 2020, Salı 17:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Her gün yıkamaktan kaçın

Her gün yıkamaktan kaçın

Her gün saç yıkamak saçlarına fayda sağlamak yerine zarar verir. Saç derinde bulunan ve saça faydalı doğal yağın yağ dengesini bu şekilde bozabilir, saçlarının daha da yağlanmasına neden olabilirsin. İşte bu yüzden saçlarını 2 günde bir,yağlı saçlar için şampuanla yıkamalısın.

Isı kullanmaya son ver

Isı kullanmaya son ver

Maşayla, düzleştiriciyle şekillendirmeye, fön çektirmeye bu süreçte ara ver. Saç derin yoğun ısı nedeniyle, derinin kurumasını önlemek amacıyla daha fazla yağ üretebilir. Bu da saçının daha çok ağırlaşmasına, yağlanmasına neden olabilir. Yağlı saç dökülür mü diye endişelenme, yağlı saçların dökülme problemi yaygın değildir. Bırak saçların kendiliğinden kurusun, doğal dalgaların oluşsun.

Son köpük akana kadar durula

Son köpük akana kadar durula

Saç yağlamasını önlemek için saçlarını nasıl şampuanladığını ve duruladığını da bir gözden geçirmeni tavsiye ederiz. Özellikle saçlarını şampuanladıktan sonra durulamaya ne kadar zaman ayırdığın çok önemli. Saçlarını durulamak için minimum 30 saniye ayırman gerekiyor. Saçlarını durularken akan su berraklaşana, köpük kalmayana kadar durulaman gerekiyor.


Uzun süre havluya sarma

Uzun süre havluya sarma

Saçlarını havluyla uzun süre bekletmek saçlarının daha da ağırlaşmasına neden olabilir. Havluyla saçlarını sarıp uzun süre beklediğinde saçlarındaki doğal hacim, havlunun ağırlığı ile kaybolabilir. Tabii en önemlisi de saç derin uzun süre nemli bir ortamda havasız kaldığı için daha fazla yağ üretmeye başlayabilir.

Farklı taraftan ayır

Farklı taraftan ayır

Eğer genelde saçlarını ortadan ayırıyorsan, yana doğru ayırmayı deneyebilirsin ya da saçlarını daima sol tarafa doğru ayırıyorsan bu kez sağa doğru ayırabilirsin.

Ilık suyla yıka

Ilık suyla yıka

Genelde çabuk yağlanan saçlara sahip olanların çok sıcak sularla saçlarını yıkadıklarını görüyoruz. Sen de saçlarını sıcak suyla yıkıyorsan ve saçlarının hızlı yağlanmasından şikâyetçiysen öncelikli olarak bu alışkanlığından vazgeçmelisin.


Saçlarına dokunma

Saçlarına dokunma

Saçlarına her dokunduğunda saç derindeki yağın saçlarına ulaşmasına neden olabilirsin. Bu nedenle saçlarınla oynama alışkanlığından çabucak vazgeçmeni öneririz.

Yastık kılıfını sık değiştir

Yastık kılıfını sık değiştir

Yüzümüzdeki, saçımızdaki tüm kir, yağ yastık kılıfında birikir ve her yattığında saçlarına, yüzüne ulaşır. Buna engel olmak için mutlaka her hafta yastık kılıfını değiştirmeyi asla unutma.

Son durulama suyu soğuk

Son durulama suyu soğuk

Saçını ılık ya da sıcak suyla yıkasan bile son durulama suyun soğuk olsun. Buna dayanabildiğin kadar dayan. Hem yaz da geldi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kısa saçın çabuk uzaması için yapılabilecek 8 şey