Yağlı saçlar için pratik püf noktaları ve güzellik reçeteleri

Çabuk yağlanan saçlar biz kadınların en can sıkıcı problemlerinden biri. Sık sık yıkanmaya ihtiyaç duyan, sık yıkandıkça da daha çabuk yağlanan saçlar kaderimiz değil. Birkaç önemli noktaya dikkat edip, doğal tarifleri uygulayarak bu problemden kurtulmak mümkün. İşte çok önemli püf noktaları ve doğal reçeteler...

23 Temmuz 2019, Salı 14:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

•SAÇLARINIZI ÇOK SICAK SUYLA YIKAMAYIN. Eğer yıkarsanız saç deriniz kurur ve kuruyan cilt kendini korumak için eskisinden daha fazla yağ salgılar. Ayrıca nem dengesini korumaya çalışır. Bu sebeple saçlarınızı ve vücudunuzu ılık suyla yıkayın.


•SAÇ TİPİNİZE UYGUN ŞAMPUANI KULLANIN. Kremli şampuanlar ve bakım yağları tercih edilmemesi gereken ürünlerdir. Elbette saç bakımınızı yapmalısınız fakat mutlaka saçınız için uygun tipte bir ürün seçin.


•SAÇLARINIZ İYİ DURULAYIN. Eğer saç aralarınızda şampuan kalıntısı kalırsa hem saçınıza ve cildinize zarar verecek hem de yağlanmayı hızlandıracaktır.


•SAÇ KREMİNİZİ SAÇ DİPLERİNE UYGULAMAYIN. Saç diplerinize uygulayacağınız saç kremi saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına sebep olur.•SAÇLARINIZI ÇOK SIK TARAMAYIN, FIRÇALAMAYIN. Bu işlemler saç derisindeki yağ bezlerini uyarır bu da saçlarınız daha hızlı yağlandırır.


•SAÇ SPREYİ, KURU ŞAMPUAN, KÖPÜK GİBİ ÜRÜNLERE DİKAAT Bu ürünler saçların ağırlaşmasına ve yağlanmasına sebep oluyor.

•SAÇLARINIZI ÇOK FAZLA YIKAMAYIN VE ISI KULLANMAYIN. Fön, düzleştirici gibi saçları yıpratan ve hızla yağlandıran işlemlerden mümkün mertebede kaçının.


•SAÇLARINIZI ÇOK YUKARDAN VE SIKI TOPLAMAYIN. Bu işlem saç derisince tehdit olarak algılanır, saç kendini sıkıntıda hisseder ve daha fazla yağ salgılanmasına sebep olur.


•YAĞLI VE ASİTLİ YİYECEKLERİ TÜKETMEMEYE ÇALIŞIN. Aksi halde yağ bezlerinizin fazla çalışmasına neden olursunuz. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi yağlı saçlara sebep olur. 

YAĞLI SAÇLARA ÖZEL DOĞAL BAKIM KÜRLERİ

YAĞLI SAÇLARA ÖZEL DOĞAL BAKIM KÜRLERİ

ELMA SİRKESİ:

Yağlı saçlar için en etkili bakım kürlerinden elma sirkesi içindeki asetik asit ile saç derisinin pH seviyesini düzenler. Bu sayede fazla yağ salgılanmasına da engel olur.


UYGULANIŞI:

Bir bardak suyun içerisine 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Saç tipinize uygun şampuanla yıkadıktan sonra bu su ile durulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra saçlarınızı soğuğa yakın ılık suyla durulayın. Bu işlemi haftada iki veya üç kez tekrar edebilirsiniz.

SİYAH ÇAY:

Siyah çayın içinde bulunan tanen asitleri saç derisindeki gözenekleri sıkılaştırarak aşırı yağın salgılanmasını ve gözeneklerin tıkanmasını önler.


UYGULANIŞI:

Bir bardak suyun içine 2 yemek kaşığı siyah çay ekleyin ve 10 dakika kaynatın. İyice süzerek oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Yıkadığınız saçlarınızı bu suyla tekrar yıkayın ve saç derinize masaj yapın. Ardından ılık suyla iyice durulayın. Dilerseniz bir kez daha şampuanlayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

KARBONAT:

Yağ emici özelliği sayesinde saç derisinin pH seviyesini dengeler ve aşırı yağlanmaya engel olur.


UYGULANIŞI:

Bir ölçek karbonatı üç ölçek suyla karıştırıp önceden ıslattığınız saçınıza uygulayın. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu işlemi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç dökülmesine iyi gelen 10 vitamin