Yağmur nasıl oluşuyor?

İşte dışarıdan yağmurun görünüşü

15 Nisan 2014, Salı 20:47
A A

Yağmur uzaktan böyle görünüyor. Peki nasıl oluşuyor?

Yağmur, suyun bulutlardan sıvı veya katı halde bırakılması olarak tanımlanıyor.

Havanın sıcaklığına göre yağmur değişik haller almaktadır.

Su bulutlardan yağmur, sulusepken, kar, ya da dolu şeklinde de yeryüzüne iner.

Bu durum atmosferik suyun yeryüzüne geri dönüşünün başlıca yoludur.

Yağmurun ilk habercisi bulutlardır. Atmosferdeki su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur.

Su gökyüzünde devamlı olarak buharlaşmakta ve yoğunlaşmaktadır.Şayet buluta yakından bakarsanız, bazı kısımların gözden kaybolduğunu (buharlaştığını), bazı kısımların da büyüdüğünü (yoğunlaştığını) görebilirsiniz.

Deniz, göl, nehir gibi yeryüzü suları güneş enerjisinin etkisiyle buharlaşır. Bu nedenle soluduğumuz hava, miktarı değişmekle beraber su buharı içerir.

Su buharını göremeyiz.Su buharı atmosferden yükselirken soğuk hava ile karşılaşır. Bu karşılaşma su buharının su zerrecikleri şeklinde yoğuşmasına neden olur

Yoğuşma sonucu bulut meydana gelir. Bulutu oluşturan su zerrecikleri birleşerek su damlalarına dönüşür. Su damlaları bulutta tutunamayacak ağırlığa ulaştığında yeryüzüne yağmur olarak düşer

Yağışın meydana gelebilmesi için önce çok küçük zerrelerin yoğunlaşması lazımdır.

Su zerreleri çarpışır ve bulutların yağış olarak düşmesini sağlayacak kadar yeterli büyüklüğe ulaşırlar. Tek bir yağmur damlası milyonlarca bulut damlacığından oluşur.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.