Yağmur yağınca ortaya çıktı! Kilosu 100 TL'den satılıyor

Balıkesir'in Edremit ilçesinde sağanak yağışların da etkisiyle nadir bulunan ve kuzugöbeği adı verilen mantar ortaya çıktı. Kazdağları’ndan mantarı toplayan köylüler, kilosunu 100 TL’den satıyor

11 Nisan 2019, Perşembe 16:57 Son Güncelleme:
A A

Özellikle Ege, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında yetişen kuzugöbeği mantarı Edremit'in kırsal mahallelerinde yaşayan vatandaşlar için nisan-haziran ayları arasında önemli bir gelir kaynağı. Mantar, 200 gramlık poşetlerde 20 liradan satışa sunuluyor.

Kuzugöbeği mantarına talebin yüksek olduğunu söyleyen Selçuk Özokçu, mantarı alanların genellikle yörede yumurta ile birlikte kavurarak pişirdiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nisan ayında başlayan yağmurlardan sonra nadir olarak çıkan kuzugöbeği mantarı toplanmaya başladı. Kazdağları'nda genellikle yağışlara göre nisan ayından itibaren çıkıyor.

Çam ağaçlarının altından kendisi yetişiyor. İlaç yapımında da kullanıldığı söyleniyor ama zaten nadir olarak çıktığı için biz o tür bir araştırmada bulunmadık.

Toplayabildiğimiz birkaç kilo mantarı 200 gramlık poşetlerde satıyoruz. Özellikle yumurta ile kavrulunca çok güzel bir tadı oluyor."Fatih Emrah ERDOĞAN/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ayakkabı esnafına ucuz kredi