Yakın gözlüklerinizden lazerle kurtulabilirsiniz!

40 yaş sonrası gazete, kitap ya da cep telefonunuzdaki küçük yazıları okumakta güçlük çekiyorsanız lazerden fayda görebilirsiniz. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker, yaşa bağlı yakını görememe ile ilgili merak edilenleri yanıtlıyor

24 Temmuz 2019, Çarşamba 08:20 Son Güncelleme:
A A
PRESBİYOPİ NEDİR?

PRESBİYOPİ NEDİR?

Yakını görme yeteneğinin yaşa bağlı kaybolmasıdır. 40 yaş sonrasında daha önce hiç göz problemi yaşamayanlarda bile ortaya çıkar. Gizli hipermetrobu olanlarda 40 yaşından önce başlayabilir. Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi veya bir menüyü 35-40 santim daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanında okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali olur.

SEBEPLERİ  NELERDİR?

SEBEPLERİ NELERDİR?

En önemli sebebi ilerleyen yaş. Normalde gözümüzün içindeki merceğin (lensin) şekil değiştirerek yakındaki cisimleri net görme yeteneği var. Gözümüzü bir fotoğraf makinesi gibi düşünün: Tek bir objeyi uzak veya yakında netleştirmek için makinenin objektifiyle ileri -geri ayar yaparız. Gözümüzdeki lens de şekil değiştirerek yakındaki bir objeyi net görür.

Ama yaş ilerledikçe, 40 yaşından sonra bu yetenek azalır, 60 yaş civarında yok olur. Örneğin 20 yaşında bir insan, 8 santim kadar yakın bir objeyi net görebilirken, 45 yaşındaki biri ancak 35 santim ve ötesini, 50 yaşındaki biri de 50 santim ve ötesindeki bir cismi görebilir.

NASIL  TEDAVİ EDİLİR?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Supracor denen lazer yöntemiyle tedavi edilebilir. Bu işlem esnasında gözün dış yüzeyine excimer lazer uygulanarak kornea yeniden şekillendirilir. Supracor uzak görüşü bozmadan, hem uzak hem de yakın görmeyi tek seansta düzelten güvenli, etkili ve yeni bir yöntemdir. Daha önce yakın tedavisi konusunda birçok teknik denenmiş ancak istenilen sonuç alınamamıştı. Bu nedenle hastalarda yakın tedavisi yapılamıyor diye bir kanı oluşmuştu. Supracor her iki göze de uygulanır. Türkiye’de 10 yıldır yapılıyor. Bugüne kadar 3 bine yakın hasta bu yöntemden yararlandı. Hastalar gözlüksüz kitap, ilaç mprospektüsü okuyabiliyor, bilgisayar başında 3-4 saat geçirebiliyor.

BAŞARI ORANI NEDİR?

BAŞARI ORANI NEDİR?

Yeni teknik lazerle başarı oranı yüzde 95’e ulaştı. Yani tedavi edilen her 10 kişiden 9’u yakını ve uzağı gözlüksüz görebilir hale geliyor.

İKİ GÖZE AYNI ANDA  UYGULANABİLİYOR MU?

İKİ GÖZE AYNI ANDA UYGULANABİLİYOR MU?

Hipermetrop ve miyop sorunu olan hastalara da uygulanabiliyor. Tek seansta hem uzak hem yakın görme düzeltiliyor. Supracor için bazı uygunluk kıstasları var; bu kriterler muayene ve ölçümlerle tespit ediliyor ve daha sonra hastaya tedavi uygulanabiliyor.

İki göz en fazla 10 dakikada tamamlanıyor. İşlem sırasında göz damlayla uyuşturuluyor. Hasta ağrı hissetmiyor. Aynı gün evine gidip dinleniyor. Ertesi gün normal hayatına dönüyor ve kahvaltıda hemen gazetesini okuyabilecek duruma geliyor.

UZAK GÖRME SORUNA  YOL AÇIYOR MU?

UZAK GÖRME SORUNA YOL AÇIYOR MU?

Uzakta hipermetrop hastalarına Supracor yapıldığında bazı hastalarda uzak görmede birkaç ay hafif miyopi kalıyor. Ama bu geçici bir durum, sonra düzeliyor.

Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...