'Yakında evine geri dönecek'

Yaşam destek ünitesine bağlı yaşayan Güney Afrika eski Devlet Başkanı Nelson Mandela'nın tedaviye cevap verdiği, taburcu edilerek evine gönderileceği iddia edildi

15 Temmuz 2013, Pazartesi 16:44
A A
'Yakında evine geri dönecek'

Güney Afrika Cumhuriyeti eski Devlet Başkanı Thabo Mbeki, ülkenin ilk siyah lideri Nelson Mandela'nın sağlık durumunda düzelme olduğunu söyledi.
Mandela'nın sağlık durumunun "kritik ama dengeli" olduğunu belirten Mbeki, "Mandela'nın önümüzdeki günlerde taburcu olarak, evine gideceğinden eminim" dedi. Nobel barış ödülü sahibi Nelson Mandela’nın eşi Graça Mandela da kocasının sağlık durumu hakkında geçtiğimiz haftalara oranla daha az endişeli olduğunu söyledi. Graça Mandela, “Nelson tedavilere olumlu yanıt veriyor. Bugünlerde geçmişe oranla daha az endişeli olduğumu söyleyebilirim” diye konuştu.

6 AY İÇİNDE 4 HASTANEDE KALDI


95 yaşındaki siyah lider 8 Haziran’dan bu yana Pretoria Hastanesi’nde tedavi görmekte. 1994’te Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyah devlet başkanı olmadan önce 27 yılını hapishanede geçiren Mandela, son yıllarda önemli sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor.

ÇOCUKLAR VE TORUNLAR MİRAS KAVGASINDA

Mandela hastanede ölümle savaşırken, miras kavgasına tutuşan Mandela’nın çocukları ve torunları mezarının muhtemel yeri konusunda da ayrılıklara düşmüşlerdi. Mandela’nın torunu Mandla, dedesinin doğum yeri olan Mvezo’ya gömülmesini isterken, ailenin diğer üyeleri Mandla’yı dedesinin mirası üzerinden rant elde etmek istediğini belirterek mahkemeye başvurmuşlardı.

ntvmsnbc

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.