Yakınını defnedemeyen, cesedi kadavra yapıyor

İspanya'da defin işlemleri 5 bin Euro'ya ulaş bazı aileler ölülerini hastane önüne bırakmaya başladı

07 Temmuz 2014, Pazartesi 13:09
A A

Ülkede tıp eğitimi gören öğrencilerin kadavra çalışmalarında son yılların en büyük ceset fazlası ile karşı karşıya kaldığı açıklandı. Defin işlemi gerçekleşmemiş ceset fazlası bulunan ülkede tam bir skandalın görüldüğü belirtildi.

Olay Madrid Complutense Üniversitesi Tıp Fakültesi morgunda parçalanmış halde bulunan 250 cesedin bulunması ile patlak verdi. Cesetlerin deneyler yapıldıktan sonra depolarda parçalanmış halde bulunması halkı şok etti.

Üniversitenin ayrıca sahipsiz bulunan veya bağışlanan bu cesetleri özel firmalara deney için 750 Euro’ya sattığı da ortaya çıktı. Bazı doktorların bu cesesetlerle özel kliniklerde öğrencilere para karşılığında kurslar verdiği belirlendi.

İspanya’da 3 bin Euro veren bir Tıp öğrencisi fakülte dışında 4- 6 ceset arasında deney yapabiliyor. Görüntülerin İspanyol televizyonlarında yayınlanması üzerine fakülte dekanı Jose Ramon Merida istifa etmek zorunda kaldı.

Hükümetin de ekonomik kriz nedeniyle ölüler üzerinde ticaretin fazlalaşması üzerine yeni tedbirler almaya başladığı belirtildi.

Türkiye'de kadavra sıkıntısı yaşanıyor

Bugüne kadar tüm yasal önlemler, kampanyalar, bağış çağrılarına rağmen Türkiye'de tıp eğitiminde kadavra sıkıntısı yaşanıyor. Uzmanlar tıp fakültesi bir öğrencinin ilk karşılaştığı dersin anatomi olduğunu, hekim adaylarının, insan yapısını tanıdıkları ölçüde sorunların çözümüne ulaşabileceklerini söylüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.