Yakınınıza borç verirken dikkat

Yakınınıza borç verirken dikkat

Kendinize çok yakın hissettiğiniz ve kıramayacağınız birisi sizden borç isterse ne yapmalısınız? İşte dikkat etmeniz gerekenler...

21 Eylül 2010, Salı 15:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1 - Borç vermeyin

Aile bireylerine ve dostlara borç vermekle ilgili ilk ipucu, vereceğiniz parayı borç olarak görmeyin. UNUTUN. Geri almayı beklemeyeceğiniz bir miktar belirleyin ki, geri almazsanız üzülmeyin, darda kalmayın, canınız sıkılmasın. Sabah akşam ‘Ne zaman geri alırım?’ dediğiniz bir para yakınınızla olan ilişkinizi zora koşar. Düşünsenize, her yüzüne baktıkça borç aklınıza geliyor (Ya da daha kötüsü... O öyle hissediyor!)

2. Vermek istemiyorsanız, samimi olun

Para vermek istemiyorsunuz ya da verecek durumunuz yok (karşı taraf verebileceğinizi düşünse bile)....ve ne yapmanız gerektiğini de bilmiyorsunuz. Utanmayın. SAMİMİ olun.

a. Verecek durumunuz yok:

Sizin sorumluluklarınızı, yapmak istediğiniz finansal planlarınızı açıklayın. İsterse kendisine başka türlü yardım edebileceğinizi söyleyin. Yani, para vermeyi gerektirmeyen yollarla yardımcı olun. Unutmayın, para yardımı yardımların en kolayıdır, en geçicisidir. Hayatta paradan çok daha önemli ve paylaşabileceğimiz ZAMAN. Örnekler: bir süre o kişiyi gideceği yerlere arabanızla götürmeniz (yoldada sohbet / dertleşme cabası).. Çocuklarına bakın... Borçlarla cebelleşen bir arkadaşınızla her hafta bir saat geçirin,borç kapatma planı yapın. Emin olun sizin bu çabanız onu çok mutlu edecektir.

b. Vermek İstemiyorsunuz:

Daha önceden borç vermede kötü tecrübe yaşamış olabilir, bu yüzden prensip icabı kimseye borç vermiyor olabilirsiniz. Açıkça anlatın, hislerinizi paylaşın.

3. Veriyorsanız da net olun

Yardım etmek için borç vermeye karar verdiyseniz, açık ve net olmak en iyisi. Öncelikle açıkça her şeyi konuşup konuyu kapatın, konu orada başlasın ve bitsin. Uzamasın.

Paranın ne için gerektiğini öğrenin, geri ödeme planı yapın ve bunu yaparken ödemeler konusundaki beklentileriniz hakkında net davranın. Alacağınızı birkaç aya bölerek taksit taksit isteyebilirsiniz, böylece borcu alan kişi de üzerinde bir an önce paranın tamamını iade etme baskısı hissetmez.

Her ne kadar kimse aile bireyleri ve dostları ile böyle bir ilişki yaşamak istemeyecek olsa da, borç olarak verdiğiniz parayı yatırım hesabınızdan çektiyseniz (örneğin mevduatınızı bozduruyorsanız), bunu dile getirerek, kaybınız olan parayı da isteyebilirsiniz.

4. Yazıya Dökün

Borç konusunu genel anlamda şekillendirdikten sonra, konuştuklarınızı kağıda dökmede fayda var. Yazıda konuştuğunuz her şeyin yer aldığına emin olun ve borç verdiğiniz kişiye de tekrar okuyarak onun da hemfikir olduğuna emin olun. Her şeyin böylece açık ve net bir şekilde belirtilmiş olması ileride ilişkinizin bozulmasını engeller.

Yanınıza bir üçüncü şahsı da alabilirsiniz, belki konuyu yazıya dökmeyi de o kişi önerebilir. Ya da siz konuşurken tüm detayları bir beyaz kağıda not alabilirsiniz, en sonunda da karşılıklı tokalaşır, imzalarsınız. Bunlar arkadaş, aile arasında şeyler olarak kulağa garip geliyor, ama bu ilişkinize zarar gelmesin diye yapıyorsunuz, unutmayın.

5. Tutarlı Davranın

Son olarak, aile bireyleri/dostlara borç verme konusunda tutarlı olmanızı öneririm. Özellikle etrafınızda bildiğiniz borca ihtiyacı olan başka yakınlarınız da varsa, onların da aynı şekilde borç isteyebileceğini de hesaba katın.

6. Borcu Geri Ödemezlerse, SUÇLAMAYIN, UTANMAYIN;

Gene samimiyetle, açıkça konuşun. Bu paraya ihtiyacınız olduğunu belirtin.

Hâlâ...

a. ödeyemiyorum derse, uzun bir döneme yaymayı teklif edin aylık küçük bir miktar geri almanız hem sizi hem karşıdaki borçlu kişiyi rahatlatacaktır. Ama en önemlisi İLİŞKİNİZ rahat bir nefes alacaktır, düzene girecektir.

b. ödemeyeceğim derse, takas yolunu seçebilirsiniz. Size bir malını verebilir. Yada belki nakit sıkıntısı vardır sizin yapacağınız bir ödemeyi Kredi Kartına koyabilir.

Özellikle çocuk, aile sahibiyseniz, karşıdaki şahsa, bu paranın ailenizin, çocuklarınızın rızkı olduğunu açıklayabilirsiniz. Hala anlamıyorlarsa...yapacak birşey yok. Onları sevin ve affedin. Bir gün anlayacaklardır.

(Kaynak: www.paradurumu.tv)

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul'da dev arsa satıldı! Emlak Konut'tan açıklama