Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı tahliye edildi ama...

Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı tahliye edildi ama...

Odatv davasından yargılanan Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı için tahliye kararı çıktı. Ancak Yalçın Küçük, Ergenekon; Hanefi Avcı ise Devrimci Karargah davalarından da yargılandıkları için tutukluk halleri devam edecek

12 Aralık 2013, Perşembe 15:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada avukatların taleplerinin ardından mahkeme başkanı Mehmet Ekinci ara vermeden önce tutuklu sanık Hanefi Avcı'ya soru sormak istediğini belirtti.

Avcı'ya “Daha önceki savunmalarınızda yazdığınız kitap yüzünden tutuklandığınızı söylediniz. Ancak 2009 yılında da sizin hakkınızda yürütülen soruşturmalar varmış. O zaman daha kitap ortada yoktu. Peki o zaman neden sizi seçtiler?" diye sordu.

Avcı, Ekinci'nin sorusuna “Emniyette o dönem cemaatçilerle ilgili bir rapor hazırladılar. O raporda benim de adım vardı. Ben o zaman bu rapora karşı çıktım. Daha sonra hükümet değişti, cemaat polisin içinde çoğalmaya başladı. Bu kez cemaatçiler fişleme yapmaya başladı. Ben  buna da karşı çıktım. 28 Şubat döneminde Emin Aslan da askerlere 'yanlış yapıyorsunuz' demiştir. Kitaptan öncekiler idari soruşturmalardı. Kitap yazdıktan sonra da Devrimci Karargah davasına dahil edildim" dedi.

Bu ülkede kiPeki kitapta yazdıklarım doğru mu? Başta tepki gösterenler bugün kitaba bir daha baksınlar. Bugün yazılanların doğrulandığı görülüyor. Wikileaks ve Stratfor belgeleriyle, 7 Şubat darbesi denilen durumun ardından konuşulanlarla yazdıklarım doğrulandı. Artık biri çıkıp Emniyeti cemaate teslim ettik, öbürü kaç valisi var diyor'' ifadesini kullandı.

Devrimci Karargah davası için hakkında tahkikat yapılmaya başlandığı gün kendisi, Sabri Uzun ve Emin Arslan ile Nedim Şener’in telefon tapelerinin deşifre edildiğini öne süren Avcı, bunun önceden kurgulandığını "Odatv operasyonu" olmadan kitapla ilgili televizyon konuşmalarının izlendiğini ve deşifre edildiğini iddia etti.

'ERGENEKONCU MU OLDUM?'

"Ben 28 Şubat’a ve Susurluk'a karşı çıktım. Gidip tek ifade veren insanım. Bu yüzden suçlandım" diyen Avcı, ''Sabah kalkıp Ergenekoncu mu oldum?" diye sordu.

HANEFİ AVCI VE YALÇIN KÜÇÜK TAHLİYE

Avcı'nın sözlerinden sonra görüşü sorulan duruşma savcısı dosyanın esasa ilişkin mütalaanın hazırlanabilmesi için eksiklerin tamamlanmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini istedi.

Savcı tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı'nın da tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme ara kararını açıkladı.

Heyet, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı'nın tutuklulukta geçirdiği süreleri, iki sanığın da başka dosyalardan halen hüküm özlü olarak tutuklu olmaları nedeniyle tahliyelerine karar verdi. 13 sanıklı davada tutuklu sanık kalmadı.

CEZAEVİNDEN ÇIKAMAYACAKLAR

Ancak Ergenekon davası kapsamında 22 yıl hapis cezası aldığı için cezaevinde tutuklu bulunan Küçük ile Devrimci Karargah davasından 15 yıl hapis cezası alan Avcı cezaevinden çıkamayacak.

DOSYA MÜTALAA İÇİN SAVCILIĞA GÖNDERİLDİ

Eksikliklerin giderilmesinin ardından mütalaa hazırlanması için dosyanın İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesine karar veren Mahkeme, duruşmayı 1 Nisan 2014'ye ertelendi.

DENİZ BAYKAL 19 ARALIK'TA İFADE VERECEK

Öte yandan davanın başında Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, CHP milletvekili Deniz Baykal'ın tanık olarak ifadesinin alınması için Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldığını hatırlattı. Mahkeme Başkanı, Ankara'daki talimat duruşmasının 19 Aralık 2013'te yapılacağını bildirdi.

Cem TURSUN-Selahattin GÜNDAY / İstanbul-DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlık Bakanlığı verilerine göre Karadeniz'de alarm! Her 4 vakadan 1'i...