Yalın ADSL en fazla 16 lira eder!

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, Telekom'un 38.69 liralık ücretlendirmesine ateş püskürdü

31 Ocak 2010, Pazar 14:14
A A
Yalın ADSL en fazla 16 lira eder!

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Yönetim Kurulu, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından 38,69 lira olarak teklif edilen 2 MB/4 GB kotalı ’Yalın ADSL’ toptan alım ücretinin en fazla 16 lira olması ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) ’Yalın ADSL’ tarifelerini bu ücreti dikkate alarak onaylaması gerektiğini bildirdi.

Bugün HesaplıHatt abonesi olarak ve hiç telefon görüşmesi yapmayarak vergiler dahil sadece 9,33 lira sabit ücret ödeyerek ADSL abonesi olunması mümkün iken, bu ücret yerine 19,3 lira ödenmesi teklifinin, Yalın ADSL’in uygulanmak istenmediğinin ifadesi olduğu ve bu teklif sonucunda Yalın ADSL’in vatandaşlara yarar getirmeyeceği belirtildi.

HÜKÜMET POLİTİKASINA BİLE TERS

Dernek Yönetim Kurulunca yapılan yazılı açıklamada, "Yalın ADSL"e ilişkin basında yer alan bazı haberlerde, Türk Telekom tarafından teklif edilen Yalın ADSL ücretlerinin, Türkiye gerçekleri ve maliyetleri ile ilgisi bulunmadığının ve "ADSL kullanım ücreti" ve "Yalın ADSL erişim ücreti" olarak iki ücretin toplanmasıyla elde edildiğinin görüldüğü kaydedildi. Yalın ADSL ücret ve koşullarının, BTK tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceği hatırlatıldı.
Türk Telekom’un teklif ettiği ADSL kullanım ücreti ile mevcut ücretlere yüzde 18 zam yapılmak istendiğine işaret edilerek, şöyle denildi:

"Ülkemizdeki enflasyon oranı yüzde 18’den düşüktür. Kaldı ki, tüm dünyada telekomünikasyon hizmetleri ücretlerinin çoğunlukla düştüğü de bilinen bir gerçektir. Diğer yandan, yapılmak istenen zam, hükümetimizin politikasına da uygun değildir. Hükümetimiz, hızlı internetin yaygınlaştırılarak halkımız tarafından uygun fiyatlarla ve yaygın olarak kullanılmasını amaçlamaktadır, bu nedenle internet hizmetlerinden alınan Özel İletişim Vergisini yüzde 15’den yüzde 5’e düşürmüştür. Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından 19,3 lira olarak teklif edilen Yalın ADSL erişim ücretinin ise maliyetlerle bir ilgisi bulunmadığı açıkça görülmektedir. TELKODER tarafından bilimsel veriler ve diğer ülke örnekleri kullanılarak yapılan çalışmaya göre söz konusu ücret en fazla 4,85 lira olmalıdır."

Açıklamada, "Sonuç olarak Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından 38,69 lira olarak teklif edilen 2 MB/4 GB kotalı ’Yalın ADSL’ toptan alım ücretinin en fazla 16 lira olması gerektiğini ve BTK’nın ’Yalın ADSL’ tarifelerini bu ücreti dikkate alarak onaylamasını dikkatlerinize sunuyoruz" denildi.

'BİR AN ÖNCE BAŞLATILMASI GEREKİYOR'

Yalın ADSL’nin, ADSL aboneliğinin gerçekleştirilmesi için herhangi bir sabit telefon aboneliği zorunluluğunu ortadan kaldırdığı ve uygulamanın başlatılmasının, tüketicilerin ADSL için iki ayrı başvuruda bulunma ve sabit telefon sabit ücretiyle, ADSL hizmeti için iki ayrı ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldıracağı ve tüketicilerin ADSL’den yararlanma maliyetinde düşme olacağı hatırlatıldı.

Hizmetin başlamasıyla birlikte tüketicilerin, hizmet alacakları işletmeciler arasında seçim yapabileceği ve daha uygun fiyatlarla ADSL hizmeti alabileceklerine ve istedikleri takdirde sabit hatlarını iade ederek sadece internet hizmeti alabilecekleri anlatıldı.

AB'DE ZORUNLU

Yalın ADSL konusunda ilk somut gelişmenin, başvuru üzerine Rekabet Kurumu tarafından alınan ve 2009 Temmuz ayından itibaren Yalın ADSL hizmeti sunumunun başlaması yönündeki kararıyla yaşandığına değinilerek, "BTK, Yalın ADSL konusunu 2010 iş planına aldı ve ardından Türk Telekomünikasyon A.Ş’nin teklifi kamuoyu görüşü alınması amacı ile yayınlandı. Çok geç kalınmış olan Yalın ADSL hizmeti sunumunun bir an önce başlatılması gerekiyor" denildi.

Açıklamada, Yalın ADSL hizmetinin, AB ülkelerinde zorunlu tutulduğu, Norveç, İsveç, Hollanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerde bulunduğu bilgisine de yer verildi. Tüketicilerin bu uygulamadan yarar sağlayabilmeleri için Yalın ADSL’nin fiyatının çok dikkatli olarak belirlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

AA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.