Yalnızca 58 kiloydu! Tüm dünya onu konuşuyor!

Dünya, 19 yaşındayken yalnızca 58 kilo olan Viet Doan'ın değişimini konuşuyor

07 Mayıs 2019, Salı 09:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

34 yaşındaki Viet Doan, okul çağında, okulun en zayıf çocuğu olarak tanınıyordu. 19 yaşındayken 1.87 m. boyu olan Viet Doan okul döneminde yalnızca 58 kiloydu.

Avustralya'nın Canberra kentinde doğup büyüyen ve son derece zayıf olan Vietnam asıllı Viet Doan, Arnold Schwarzenegger filmlerini izlemeye başladı. Schwarzenegger'ın filmlerinden ilham alan Viet Doan vücut geliştirme sporuna merak saldı.

Vücut geliştirme sporunu gün geçtikçe daha çok seven Viet Doan'ın omuz genişliği eskisine kıyasla 3 kat büyüdü ve bisepsleri 50 cm oldu.


Vücut geliştirme sporuna başladıktan sonra Viet Doan, Arnold Sports Festival serisinde başarı elde etti ve 2017 yılında Arnold Classic Europe'ta ikincilik elde etmeyi başardı.


Viet Doan, Avustralya'da 2018 yılında düzenlenen bir başka yarışmada ise genel klasman şampiyonu oldu. Avustralya'da elde ettiği başarı sayesinde Viet Doan, Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) müsabakalarında yer almaya hak kazandı.

Bu yılın ilk döneminde ABD'nin Ohio eyaletinde düzenlenen 2019 Arnold Classic yarışmasına da davet edilen Viet Doan böylece turnuva biletini almaya hak kazanan ilk Avustralya vatandaşı unvanını da elde etti.

Arnold Classic yarışması süresince vücut geliştirme sporcuları uzun erkek mayosu giydiği için bu kategori 'dünyanın en iyi plaj vücudu' yarışması olarak da adlandırılıyor.

Viet Doan vücut geliştirme yarışmalarında yer almayı sevse de, her yarışma onun için bir stres süreci ve fedakarlık anlamını taşıyor. Yarışma ve şov öncesinde aylar süren yüksek disiplinli antrenman süreci gerekiyor.


Viet Doan ise birçok sporcunun bunun yerine yarışma gününde en iyi görünüme kavuşmak adına son derece zararlı uygulamalara başvurduğunu söylüyor.

"Dürüst olmak gerekirse vücut geliştirme en sağlıklı spor değil" diyen Doan, yarışmaya hazırlık sürecinde vücuda alınan şeyler, açlık ve aşırı spor faktörlerinin yorucu olduğuna değiniyor.

Mütevazı bir sporcu olarak tanınan Viet Doan vücut geliştirme serüveni için, "Çocukken büyük ve kaslı olmaya heves edersiniz fakat bugünkü formuma ulaşabileceğimi hiç sanmıyordum" sözlerini söylüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in başka çaresi kalması: Yemesinler diye 580 TL ödeyecek