Yalnızlık hakkında bilmediğin 12 gerçek

Yalnızlık, modern yaşamın bir parçası haline geldi. Aslında yalnızlık, diğer insanların etrafında olmaktan çok daha fazlasıdır. Çevremizdeki her 5 insandan 2'si yalnız hissettiklerini düşünüyor. Dışarı çıkıp arkadaş edinebilsek de, bu herkes için göründüğü kadar kolay değil. İşte yalnızlık hakkında bilmediğin 12 gerçek.

13 Ocak 2020, Pazartesi 15:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

1-Yalnızlık, fiziksel ağrı gibi beyni etkileyebilir

Evet, bunun çok sık olabileceğine dair kanıtlar var. Yalnızlık, kronik düzeyde deneyimleyen herkes için farklı olsa da, beyin tarafından fiziksel bir acıymış gibi algılanabilir. Tarihin çoğu için iletişim kurmak ve diğer insanlarla etkileşim kurmak hayatta kalmak için çok önemliydi.

2-Yalnızlık seni geceleri ayakta tutabilir

Yalnız olan insanlar da uyku problemi yaşarlar. Ne kadar yalnız hissederseniz uyku alışkanlıklarınız o kadar rahatsız edici olur. Bunun tam tersi olacağını var sayarken, durum öyle değildir.

3-Yalnızlık tehlikeli olabilir

Genel olarak yalnızlık erken ölüme neden olabilir. 2012 yılında yapılan bir araştırma, bunun mümkün olabileceğini kanıtladı. Biraz kulağa tuhaf gelse de, yaşlı erkeklerin ve kadınların kendilerini yalnız hissediyorlarsa ölme olasılıkları daha yüksektir.

Belki de doğru bağlantıları sürdürmek bizim beklediğimizden daha fazlasını yapabilir.

4-Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur

Kavraması zor olsa da, yalnızlık kalp hastalığı risklerinizi, bunama risklerinizi arttırıyor ve hatta bağışıklık sistemini tehdit ediyor olabilir.


5-İlişkilere bakış açını değiştirebilir

Yalnızlık birçok nedenden dolayı ilişki kurmakta tereddüt etmenize neden olabilir. Yalnız kaldıkça, insanlardan daha fazla uzaklaşma isteği duyabilirsin. Bu senin insan ilişkilerini kötü etkileyen bir durumdur.

6-Yalnızlık bulaşıcı olabilir

Yalnız hissettiğiniz zaman, hayatınızdaki diğer insanların da yalnız hissetmesine neden olursunuz. Bu konuda yapabileceğiniz çok şey olmasa da, farkında olmak oldukça önemlidir.

7-İnsanlar çevrende olsa da yalnız hissedebilirsin

İnsanlarla çevrili olmanız, kendinizi yalnız hissetmediğiniz anlamına gelmez. Anlaşılmadığını veya umursamadığınızı hissederseniz yalnız kalacaksınız.

8-Yalnızlığın belli bir nedeni yoktur

Yalnızlığın gerçekten de belli bir nedeni yoktur. Bir insan çevresi başka insanlarla doluyken bile yalnız hissedebilir.


9-Yalnızlık stresi artırır ve karar vermeyi zorlaştırır

Yalnızlık bir kişinin zihinsel durumunu büyük ölçüde etkileyebilir. Daha yalnız hale geldiğimizde kendimizi daha stresli buluruz.

10-Yalnızlığın nüfusun yüzde 40'ından fazlasını etkilediği tahmin edilmektedir

Yalnız hissedebiliyor olmana rağmen, değilsin. Aynı şekilde hisseden tonlarca insan var. Yalnızlık bu dünyada oldukça fazladır.

11-İlişkin olsa bile yalnız hissedebilir

Yukarıda belirtildiği gibi, sadece insanlarla birlikte olduğunuz için kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz anlamına gelmez. Evli insanlar bile bazen kendilerini yalnız hissederler. Sadece bir ilişkide olmak her zaman bu tür duyguları önlemek için yeterli değildir.

12-Yalnızlık bizi fiziksel materyallere daha fazla takıntı haline getirebilir

Yalnız hissettiğimizde, çok sayıda eşya satın almayla sonuçlanan bir durumla karşı karşıya kalırız. Fazla harcama yapmamak için, alacağımız şeylere ne kadar ihtiyacımız olduğunu iki kez düşünüp öyle hareket etmemiz gerekebilir.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tek taraflı bir ilişkide olduğunun 10 işareti