Yalnızlık hissettiğimiz zaman arkadaşlarımızı farklı algılıyoruz

İnsan sosyal bir canlı. Bilim insanları uzun zamandır sosyal bağların insanların mental ve bedensel sağlıkları için faydalı olduğunu savunuyor. Yapılan yeni bir araştırma, yalnızlık hissinin beynimizi etkilediğini, arkadaşlarımızı, tanıdıklarımızı ve hiç tanışmadığımız insanları algılama biçimimizi değiştirdiğini ortaya çıkardı. Araştırma henüz küçük boyutlu olsa da yalnızlık ve soyutlanma hislerini daha iyi yönetmenin yollarına kapı aralayabilir.

23 Haziran 2020, Salı 13:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Popular Science Türkiye dergisinde yer alana habere göre, yapılan yeni araştırma, yalnızlık hissinin beynimizin çalışma şeklindeki farklılıklarla bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre yalnızlık hissi arkadaşlarımızı, tanıdıklarımızı ve hiç tanışmadığımız insanları algılama biçimimizi değiştiriyor.

Ne kadar yalnızsa o kadar uzak hissediyor

Ne kadar yalnızsa o kadar uzak hissediyor

Araştırma ufak boyutlu olsa da, dünyanın büyük bir bölümünün şimdilerde tecrit altında olduğu veya sosyal mesafe kuralları uyguladığı göz önüne alındığında yalnız hissetmenin etkilerini anlamak açısından uygun bir zamandayız.

Beyin bulanıklaştırıyor

Araştırmacıların fMRI taramaları üzerinde yürüttükleri detaylı bir analize göre kişi ne kadar yalnız olursa, arkadaşlarının ve tanıdıklarının uzak olduğunu hissetmesi o kadar muhtemel. Ayrıca bu sosyal bağlantıların hepsi, beyin açısından bir bütün halinde bulanıklaşma eğilimi gösteriyor.

Yakın sosyal bağlantıların insan sağlığı için iyi olduğu uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Ancak bilim insanları bu bağlantıların beyinde nasıl oluştuğunu hala tam olarak açığa çıkaramadı.

Bu yeni bulgular, bilgilerimizdeki bazı boşlukları doldurmaya yardımcı olabilir ve belki de yalnızlık ve soyutlanma hislerini daha iyi yönetmenin yollarına kapı aralayabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Normale dönüş için psikolojiniz hazır mı?