Yamyamlık dini bir ritüelin parçasıymış

Yamyamlık dini bir ritüelin parçasıymış

İngiltere’nin güneybatısındaki Gough Mağarası’nda yer alan insan kemikleri üzerinde bulunan bir dizi zigzag izleri, 15 bin yıl önce ayinin parçası olarak yamyamlık yapıldığını ortaya koydu

10 Ağustos 2017, Perşembe 19:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BBC’nin haberine göre, Somerset bölgesinde yer alan Gough Mağarası’nda 15 bin yıl önce yamyamların yaşadığını bilen bilim insanları, diğer insanları yeme uygulamasının sembolik bir anlamı olup olmadığını bilmiyordu.

KEMİKLER İNCELENDİ


Mağarada 1987 yılında bulunan bir ön kol kemiği üzerindeki olağan dışı sıyrıkları inceleyen antropologlar, bu sıyrıkların kasıtlı olarak yapıldığı görüşüne vardı.

Sıyrıkların rastgele kesmeyle oluşmadığını, ayrıca diş izi de olmadığını vurgulayan bilim insanları, zigzag izlerinin aynı döneme ait nesnelerin üzerine kazılmış izlerle eşleştiğini bildirdi.

'YAMYAMLIK AYİNİN PARÇASI'


Londra Doğa Tarihi Müzesi’nden antropolog Silvia Bello, Gough Mağarası’ndaki kemikler üzerinde bulunan oyma motiflerinin, Avrupa’da aynı döneme ait diğer arkeolojik alanlarda görülen motiflerle benzerlik gösterdiğini belirtti. "Ancak, bu olayda istisnai olan şey hammaddenin insan kemiği olarak tercih edilmesidir." diyen Bello, kemikler üzerinde yapılan değişiklikler dizisinin, sembolik çağrışım taşıması açısından, yamyamlık ayininin önemli bir parçası olduğunu gösterdiğini vurguladı. Araştırmanın sonuçları Plos One dergisinde yayımlandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı