Yangın fırsatçılarına geçit yok

Yangın fırsatçılarına geçit yok

Korona başladığında maske, dezenfektan gibi acil ürünlere ihtiyacı fırsat bilen sahtekarlar, bugünlerde yine sahnede. Şimdi de Ege ve Akdeniz bölgelerinde 9 gündür süren yangını fırsata çevirmenin peşindeler.

05 Ağustos 2021, Perşembe 07:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afet bölgesi için gerekli ihtiyaç listelerini takip eden fırsatçılar, eldivenden maskeye, yangın tüpünden yanık kremine birçok ürüne son bir haftada 5-6 kat zam yaptı. Yangın ihtiyaç malzemelerinin fahiş fiyattan satıldığına ilişkin şikayetlerin artması üzerine Ticaret Bakanlığı devreye girdi.

BAKANLIK DEVREDE

Yangın söndürme ekipmanlarında (yangın söndürme topu, yangın tüpü, yangın söndürme kıyafetleri gibi) fahiş fiyat artışları yapıldığına ilişkin iddiaları incelemeye aldıklarını belirten Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ülkemizin yangınlarla mücadele ettiği bu dönemde, çalışmaları sekteye uğratacak olan her türlü suistimal cezasız kalmayacaktır ve fırsatçılar cezalandırılacaktır. Bu çerçevede bakanlığımız ticaret il müdürlükleri tarafından gerekli denetimlere başlanmıştır” dedi.

ALO 175’E ŞİKAYET EDİN

Yangın ihtiyaç malzemelerinin fahiş fiyattan satıldığına ilişkin çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, “Tüketicinin muhakkak konu ile ilgili ihbarı Ticaret Bakanlığı, valilik ya da kaymakamlığa bildirmesi gerekiyor. Ticaret Bakanlığı, bu konularla ilgili ALO 175’i kurdu. Haksız fiyat artışı yapılan ürünlerde kullanımı söz konusu olan mobil uygulama da yaptı. Tüketici olarak suça göz yummamalıyız” diye konuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Marketlerle ilgili şok tespit! Canlı yayında açıkladı! İspatı da var