Yanlış adım ayakta nasıra yol açıyor

Nasır, derinin katmanlaşıp sertleşmesi neticesinde ortaya çıkan ve özellikle kadınların sıkça şikayetçi olduğu bir hastalık. Çorapsız ayakkabı giymek, çok fazla yürümek veya el emeği gerektiren ağır işler nasıra yol açabiliyor

24 Ocak 2017, Salı 09:43
A A
Yanlış adım ayakta nasıra yol açıyor
Ayak nasırları konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı bilgi verdi:

BASIŞ BOZUKLUĞUNUZ VARSA...

Ayaklardaki nasırların oluşmasının birçok nedeni olduğuna değinen Yahcı, bunlardan en yaygın olanının yanlış kullanılan ayakkabılar olduğunu vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: "Ayakkabıların uygunsuzluğu ayaklarda fazladan sürtünmeye yol açacaktır ve buna bağlı olarak deride sertleşme ardından nasırlaşma gözlenecektir. Bir diğer nedeni olarak ayaklardaki basma bozukluklarını söyleyebiliriz. Ayak tabanlarında vücudun ağırlığının eşit dağılmaması nedeniyle fazla basınç alan yerde nasırlaşma olacaktır." dedi.

Kış aylarında nasır oluşumlarının arttığına dikkat çeken Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı, nasırların oluşmasını engellemek için nasırı oluşturan problemi ortadan kaldırmak gerektiğini belirtti.  

Yahcı, "Ayak tabanında basınç dağılımındaki bozukluğa bağlı olan nasırlaşma var ise bu problemi tedavi etmeden nasırdan kurtulmak mümkün değildir.Nasırın oluştuğu bölgeler oluşturan nedene göre farklılık gösterecektir. Yanlış ayakkabının yaptığı nasırlar farklı bölgelerde, basma bozukluğunun yaptığı nasırlar farklı bölgelerde görülür. Ayaktaki şekil bozuklukları nasırlaşmaları artıran bir diğer etkendir ve özellikle kadın ya da erkek fark etmeksizin sivri burun ayakkabı tercih eden bireylerde gözlenir." şeklinde konuştu.

DÜZ VE ÇUKUR TABANLI AYAKLAR NASIRA DAVETİYE ÇIKARIYOR

"Ayak tabanındaki deri veya kas yapısında değişiklik olması vücudun farklı tepkiler vermesine buna bağlı olarak da nasırlaşmaların kolaylaşmasına neden olur."  diyen Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı "Kalıtsal olarak başka bir deformasyona sahip olan ayaklar (düz taban, çukur taban vs.) nasıra yatkın ayaklardır" açıklamasında bulundu.NASIR TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı nasır tedavisi hakkında da şu bilgileri paylaştı:

"Her hastalıkta olduğu gibi nasır için de erken müdahale çok önemli. Ne kadar erken müdahale edilirse iyileşme süreci o kadar hızlı ve başarılı gidecektir. Öncelikle yapılması gereken şey, nasırı oluşturan problemi ortadan kaldırmaktır. Daha sonrasında derideki nasırlı doku bölgeden uzaklaştırılmalı ve altta kalan sağlıklı derinin ortaya çıkması sağlanmalı. Uzun süreli nasırlarda derinleşme riski vardır ve diyabet gibi, böbrek yetmezliği ya da kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlarda bu derinleşen nasırların tek başlarına yara oluşturma potansiyeli vardır. Sağlıklı bireylerde ise nasır derinleşmesi, basma anında acı duyulmasına, yürümede zorlanmaya, iş gücü kaybına ve sonucunda ağrılı cerrahi operasyonlara varacak bir sürece gitmektedir. Nasır tedavi süreleri nasır derinliğine, boyutuna, bölgesine ve oluşturan nedene göre farklılık göstermektedir. Tedaviye başlanan ilk andan itibaren rahatlama hisseden hastada, neden ortadan kaybolduktan sonra nasırda tekrarlama görülmez."

 
Sıradaki haber yükleniyor...