Yanlış cinsel bilgiler vajinismusa yol açıyor

Vajinismus Türkiye’de cinsel terapi merkezlerine ilk başvuru nedenini oluşturuyor. Evlendiği halde cinsel birleşmeyi gerçekleştirememiş kadınların sayısının azımsanmayacak oranda olduğunu söyleyen Klinik Psikolog Prof. Dr. Arşaluys Kayır uyarıyor: “Kız çocuklarına cinselliğin zarar verici bir şey olduğuna ilişkin bilgiler vermeyin. Çocukların içine korku düşürülürse bize gelenlerin ardı arkası kesilmeyecek”

05 Eylül 2019, Perşembe 11:17 Son Güncelleme:
A A
EVLİ ÇİFTLER SİZE EN ÇOK HANGİ CİNSEL SORUNLARLA GELİYOR?

EVLİ ÇİFTLER SİZE EN ÇOK HANGİ CİNSEL SORUNLARLA GELİYOR?

En çok vajinismus sorunuyla geliyorlar. Vajinismus, vajinanın dış kaslarında cinsel birleşmeyi engelleyecek biçimde istem dışı kasılma olmasıdır. Bazı kadınlarda bacaklarda da kasılmalar ortaya çıkabilir. 

VAJİNİSMUS TÜRKİYE’DE EN SIK GÖRÜLEN CİNSEL SORUN O ZAMAN?

VAJİNİSMUS TÜRKİYE’DE EN SIK GÖRÜLEN CİNSEL SORUN O ZAMAN?

"Hayır, değil. Vajinismus bizim gibi bekaretin önemli olduğu kültürlerde belki biraz fazla ama orgazm, isteksizlik, uyarılma bozukluğu daha sık görülüyor. Çiftler vajinismusu diğer cinsel sorunlardan daha hayati bir mesele olarak gördükleri için daha çok doktora müracaat ediyor. Çünkü birleşme olmadığı için çocuk sahibi olamıyorlar."

"Gelen vajinismuslu kişiler şöyle söyleyebiliyor: ‘Biz böyle yaşamaya alışmıştık. Ama şimdi çevreden baskı var. Çocuk sahibi olmamız gerekiyor.’ Dışarıdan bakan biri için cinsel birleşme olmadan süren bir evlilik şaşırtıcı gelebilir. Fakat evlilik sürüyor çünkü sevişmelerinde, haz almalarında, uyarılmalarında çok büyük bir aksaklık yok. Sadece birleşmede sorun var."

VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ DİĞER CİNSEL SORUNLARDAN DAHA MI ZOR?

VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ DİĞER CİNSEL SORUNLARDAN DAHA MI ZOR?

"Tam tersine. Orgazm, isteksizlik, uyarılma sorunlarıyla gelenleri daha güç tedavi ediyoruz. Çünkü karı-koca anlaşıp birlikte gelmiyor. Çiftlerden biri ‘Senin meselen, doktora sen git’ diyebiliyor. Biraz daha ilerlemiş evliliklerde öfke, çaresizlik, kızgınlık, kişilik sorunları işbirliğinin daha zor kurulmasına neden oluyor. Yani tedavi yarıda kesilebiliyor, partner çağrıldığında partneri gelmeyebiliyor."

"Oysa vajinismusta yaşanan problem çiftin derdi oluyor. En iyi sonuç aldığımız sorun da vajinismus. Çünkü tedaviye en iyi devam edenler bu çiftler."

CİNSEL BİRLEŞME YAŞAYAMAYAN ÇİFTLER NE KADAR SÜRE DENEDİKTEN SONRA DOKTORA GİTMEYE KARAR VERİYOR?

CİNSEL BİRLEŞME YAŞAYAMAYAN ÇİFTLER NE KADAR SÜRE DENEDİKTEN SONRA DOKTORA GİTMEYE KARAR VERİYOR?

"Vajinismus tedavisine başladığım 1976’da vajinismus çok az bilinen bir şeydi. 1985’te bir dergide vajinismusla ilgili çıkan yazıdan sonra o zamana kadar hiç görmediğimiz hastayla karşılaştık. 8 ay içinde 32 kişi gelmişti. Cinsel birleşme olmadan en uzun süren evlilik 25 yıllıktı. 17 ve 10 yıllık evlilikler de vardı." 

"Ama artık çiftler 2-3 ay cinsel birleşme yaşamadıkları anda doktora gidiyor. Tek sevinmemiz gereken nokta bu. Doğru adres daha kolay bulunuyor, insanlar çok vakit kaybetmeden doktora başvuruyor. Belki de üzüleceğimiz tek nokta şu ki hala aynı hızla hasta geliyor."

RUH SAĞLIĞI OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE NE YAPILIYOR Kİ, HALA VAJİNİSMUS VAR?

RUH SAĞLIĞI OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE NE YAPILIYOR Kİ, HALA VAJİNİSMUS VAR?

Aile içinde cinsel eğitim, terbiye verilirken cinsellik bilinçaltına korkulması gereken bir şey gibi yerleşiyor. Özellikle kız çocuklarına cinsellik haz olarak değil de sakınılması, korunması, bastırılması gereken, zamanı geldiğinde yaşanması gereken bir şey olarak aktarılıyor. Bir miktar büyükannelerden tembihler vardır. ‘Bacağını açma’, ‘Bisiklete binme’, ‘Ağaçtan düşme’ gibi. Bu uyarılarla direkt ‘bakire kal’ denmese de ima ediliyor. Mesaj da bilinçaltına yerleşiyor. Bekaretlerine bir şey olduğunda kanamaların durmayacağı, başına bela olacağı söyleniyor. Çocuklar böyle korkutucu bir şekilde eğitildiğinde bize gelenlerin ardı arkası kesilmeyecek...

"Ailelere önerim şu: Çocuğa bir miktar doğru cinsel bilgi verebilirsiniz. Bu konuda konuşmak istemiyorsanız da kendinizi zorlamayın. Şimdilerde nasılsa okullarda cinsel eğitim veriliyor. Ama hiç olmazsa ‘Ayıptır, günahtır’ söylemlerinin cinsellikle paralel gitmemesine özen gösterin. Bunun dışında çok büyük bir şey yapmanız gerekmiyor. Yeter ki, çocuğun içine korku düşürmeyin. Cinselliğin zarar verici bir şey olduğuna ilişkin bilgiler vermeyin."

VAJİNİSMUS, KADININ ERKEĞİ İSTEMEMESİNE BAĞLI GELİŞEBİLİR Mİ?

VAJİNİSMUS, KADININ ERKEĞİ İSTEMEMESİNE BAĞLI GELİŞEBİLİR Mİ?

Yaptığımız araştırmalarda bu konuda pek paralellik görmüyoruz. Vajinismuslu kadınların ilk cinsel tecrübesi çoğu zaman eşleriyle oluyor. Flört ediyorlar, sevişiyorlar ama birleşemiyorlar. İlkin verdiği heyecan ve korkuyla vajina kasları, bazen de beden istemsiz kasılabiliyor. O kasılma hastayı korkutuyor, korku kasılmayı artırıyor. Böyle bir kısırdöngü...

"Kadın korkunca erkek korkmaya başlıyor, ‘Aman sevdiğime zarar vermeyeyim’ diyor. Ondan sonra bir erteleme başlıyor. Çiftler ‘Daha iyi bir günde, daha iyi bir zamanda, keyfimiz yerinde olduğu zamanda deneyelim’, ‘Zaten ne var ki, birbirimizi seviyoruz, nasılsa başarırız’ demeye başlıyor. 'O zaman' bir türlü gelmiyor, erteledikçe çiftin davranışı da yerleşiyor. Halbuki üstüne gitseler belki de sorun çözülecek."

VAJİNİSMUS EĞİTİMLİ KADINLARDA DAHA MI AZ RASTLANIYOR?

VAJİNİSMUS EĞİTİMLİ KADINLARDA DAHA MI AZ RASTLANIYOR?

Bize yüksek eğitimle gelen de var, az eğitimle gelen de. Eğitim farkından ziyade benzer yetiştirilme tarzı önem taşıyor.


Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...