Yanlış tüketildiğinde sağlığımıza zarar veren yararlı besinler

Doğanın bize sunduğu yaşam kaynaklarının başında gelen besinleri dengeli ve doğru şekilde tüketmek oldukça önemlidir. Her besinin kendine göre vitaminleri ve mineralleri bulunmaktadır, yiyeceklerdeki bulunan vitamin ve minerallerden en fazla verimi almak için de elbette doğru tüketmemiz şart. Örneğin; domatesleri çiğ yediğimizde daha faydalı olduğunu düşünüyoruz. Ancak piştikleri zaman mide için çok daha yararlılar. Hazırlanma şekillerine bağlı olarak değişen faydaları ile sizi şaşırtabilecek daha birçok sıradan yiyecek var. İşte farklı koşullarda tükettiğinizde fayda yerine zarar veren besinler.

16 Kasım 2021, Salı 15:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Muz

Muz

Uzmanlar, diyabet hastasıysanız olgunlaşmış muzları yemekten ziyade, olgunlaşmamış muzları yemenin daha iyi olduğunu söylüyor. Bir muz olgunlaştığında, içerisindeki nişasta, şekere dönüşmeye başlıyor. Bu nedenle de olgunlaşmış ve kararmış muzlar çok daha tatlı oluyor.

Mantar

Mantar

 Mantarlar pişirildikten sonra içlerindeki B vitaminini kaybederler. Ancak onları pişirmek yine de güvenli. Çünkü çiğ mantarlar sünger gibidir ve pişirilerek yok edilebilecek toksinleri emebilir. Nitekim mantarı seviyorsanız, haşlamak veya kızartmak yerine ızgara veya mikrodalgada pişirebilirsiniz. Böylelikle besin değeri artar.

Domates

Domates

 Çiğ domates yemeye alıştık. Domates, C vitamini içerir ancak uzmanlar pişirildiklerinde çok daha yüksek likopen seviyelerine sahip olduklarını söylüyorlar. Bu, C vitamininden daha güçlü bir antioksidan olabilir. Ayrıca, domatesleri pişirmek lifleri yumuşatacağından, böylece sindirimi daha kolay hale gelir.

Peynir

Peynir

 Peynir mükemmel bir protein kaynağıdır ancak her türün farklı ek faydaları olabilir. Örneğin, mozzarella; sodyum ve kalori bakımından diğer peynirlerin çoğundan daha düşüktür. Ayrıca probiyotik görevi gören bakteriler içerir, böylece bağırsak sağlığını ve bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir.

Ekmek

Ekmek

 Kızarmış ekmeğin daha düşük glisemik indekse sahip olduğu bulundu. Bu indeksin kan şekeri düzeyiniz üzerinde etkisi vardır, bu nedenle şeker hastaları için daha iyi bir seçenek olabilir. Ekşi mayalı ekmek, diğer ekmek türlerine göre daha yüksek düzeyde antioksidan ve folat içerir. Ayrıca fitat seviyeleri daha düşük olduğundan vücudunuzun besinleri daha kolay emmesini sağlar.

Ispanak

Ispanak

 Doktorlar, ıspanağın besin değerinin oldukça yüksek olduğunu ancak pişirirseniz daha fazla kalsiyum ve demir üretebileceğini söylüyor. Ispanak, demir ve kalsiyum emilimini engelleyen oksalik asit yüklü olduğu için pişirdiğinizde bu element parçalanır ve emilim artar. Bu da daha faydalı bir yemek yemenize yardımcı olur.

Havuç

Havuç

 Bu biraz şaşırtıcı ama beta karoten sayesinde bizim için çok iyi olan havuçlar pişirildiğinde besin değerleri artıyor. Özellikle havuçları haşlamak, sebzenin içerisindeki beta-karoten seviyesini artırıyor. Öte yandan havuçları kabuklarıyla ve dilimlemeden bütün olarak pişirmek de çok daha faydalı. Çünkü antioksidan özelliğin artırıyor.

Pancar

Pancar

 Bir çalışma, her gün 250 mililitre pancar suyu içmenin yüksek tansiyonu olan 68 kişi üzerindeki etkilerini inceledi. Sonuç olarak, araştırmacılar kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü buldular. Öte yandan haşlanmış pancarın sindirimi daha kolay olabilir. Çünkü sert lifleri haşlanmış patateslerde olduğu gibi parçalanır. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pekmeze limon sıkıp aç karnına yerseniz...