Yanlışlıkla seçtiği spermden hamile kaldı

Yanlışlıkla seçtiği spermden hamile kaldı

İngiltere'de yaşayan bir kadın yanlışlıkla seçtiği donörün sperminden hamile kaldı. Yapılan yanlış sonrası hatanın evrak karışıklıklığı nedeniyle ortaya çıktığı görüldü.

25 Kasım 2020, Çarşamba 09:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News


İngiltere'nin Doğurganlık ve Embriyoloji Departmanı (HFEA), çiftin ikinci çocukları için Chelmsford'taki Simply Fertility adlı klinikte sperm donasyonuna (bağışına) başvurduğunu ve hatanın klinikten kaynaklandığını ifade etti.

Çift aynı klinikte 2016'da da tedavi görmüştü. İlk sperm donörüyle yapılan tedavi başarısız olunca ikinci bir donörü denediler. İngiliz kadın ikinci denemede gebe kalabildi. Geçen yıl ikinci çocuklarını da genetik bağı korumak için aynı sperm donöründen yapmak isteyen çift yeniden kliniğe gitti.

Çift her şeye rağmen hamileliği devam ettirme kararı aldı .

Ama klinik yanlışlıkla ikinci sperm donörü yerine, ilk denemede tedavinin başarısız olduğu ilk sperm donörünü kullandı.

HFEA, hatanın embriyo transferi yapıldıktan sonra fark edildiğini duyurdu. Klinik yaptıkları hatayla ilgili HFEA'yı ve çifti bilgilendirdi.

Tekrarlanmaması için gerekli önlemi alıcaz

Klinikten yapılan açıklamada "Yaptığımız soruşturma kapsamında hatanın neden kaynaklandığını tespit ettik ve tekrarlanmaması için gerekli önlemleri aldık. Hasta gizliliği uyarınca konunun ayrıntılarını paylaşamıyoruz ama sebep olduğumuz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz" dendi.

HFEA'nın raporuna göre donasyon tedavilerinde hata oranı genelde düşük oluyor. Departman bu oranın yüzde 1'in altında olduğunu ama geçen yıl yüzde 6'ya çıktığını, son üç yılda ise toplam hata oranının yüzde 18'e çıktığını duyurdu.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İyot eksikliği gebeliği tehlikeye sokabilir mi?