Yapay damarla hayatta

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nde yapılan operasyonla, karnında çocuk başı büyüklüğünde damar genişlemesi (anevrizma) oluşan 67 yaşındaki Hakkı Yıldız'a ameliyatla suni damar takıldı

30 Ocak 2013, Çarşamba 17:28
A A

Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öcal Berkan, "Hastamız karnında pimi çekilmiş bir el bombası taşıyordu ve biz bu bombayı başarılı bir ameliyatla imha ettik" dedi.

Sivas’ta yaşayan Hakkı Yıldız, tesadüfen elini karın boşluğuna koyduğunda kalp atışan benzer bir hisse kapıldı. Bu durumdan tedirgin olan Yıldız, muayene olmak için Cumhuriyet Üniversitesi Gastroentoloji servisine gitti. Rahatsızlığına herhangi bir teşhis konulamayan Yıldız, kalp damar cerrahisine yönlendirildi. Burada muayene olan Hakkı Yıldız’ın karnındaki ana atardamarda anevrizma tespit edildi.

YAPAY DAMAR TAKILDI

Midesinin üzerinde çocuk başı büyüklüğünde oluşan damar genişlemesi nedeniyle rahatsızlık duyan Yıldız’a, kasıklarından suni damar takılarak genişleyen ana atar damar devre dışı bırakıldı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özal Karabay’ın katıldığı kapalı ameliyat sonrasında, Hakkı Yıldız 24 saat geçmeden ayağa kalktı.

"HAPŞIRMA VE ÖKSÜRME SIRASINDA ÖLEBİLİRDİ"

Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Öcal Berkan, tespit edilmemiş olsa Hakkı Yıldız’ın şiddetli bir hapşırma veya öksürme nedeniyle hayatını kaybedebileceğini belirtilerek, erken teşhisin önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Öcal Berkan, "Karın damarında çocuk başı büyüklüğünde genişlemiş bir damar vardı. Bu çok tehlikeli bir durum. Çünkü her an damar yırtılıp hastamızın hayatını kaybetmesine neden olabilirdi. Genişlemiş damar çok büyük olduğu için ameliyatı da oldukça zordu. Ama ameliyat gayet başarı bir şekilde gerçekleşti, oraya suni damar koyduk. Dün yapılan ameliyat sonrasında bugün hastamız rahatlıkla ayakta gezebiliyor. Ama açık ameliyat yapmış olsaydık 10 gün boyunca sürekli ağrıları olacaktı ve yatağa bağımlı olacaktı. Bu ameliyatın en güzel tarafı hastamızın 1 gün geçmeden ayağa kalkabilmesi" dedi.

"KARNINDAKİ EL BOMBASINI İMHA ETTİK"

Durumun ciddiyetine dikkat çeken Prof. Dr. Berkan, "Hastamız daha önce karnında pimi çekilmiş bir el bombası taşıyordu. Yani o kadar ciddi bir durum bu olay. Ama biz o bombayı imha ettik. Damar genişlemesinin büyüklüğü nedeniyle hastayı her an kaybetme riskimiz vardı. Ama başarılı bir ameliyat ile hastamız sağlığına kavuştu "diye konuştu. Operasyonu uyutulmadğını belirten Hakkı Yıldız ise, ameliyat boyunca hiçbir ağrı hissetmediğini belirterek doktorlarına teşekkür etti.

DHA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.