Yapışık parmaklar ameliyatla açılıyor

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Keskin anlatıyor. Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk

10 Kasım 2021, Çarşamba 12:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her bin doğumda bir bebekte görülen yapışık parmak sorunu ameliyatla başarılı biçimde tedavi ediliyor. Ameliyatlar bazen bebek 6’ncı ayına ulaştığında yapılıyor.

PERDE PARMAK NEDİR? 

Parmakların birbirine yapışık olması durumudur. Tıbbi adıyla bu duruma sindaktili diyoruz. En sık görülen yapışıklık 3 ve 4’üncü parmakların yani yüzük parmakla orta parmağın yapışıklığıdır. Dereceleri çok farklıdır. Bazılarında sadece deri yapışıklığı vardır, kemikler birbirinden ayrıdır. Bazılarında kemikler de yapışıktır. Bazılarında sadece parmağın yarısına kadar yapışıklık, bazılarında ise tırnak ucuna kadar boylu boyunca yapışıklık vardır. 

SIK GÖRÜLÜYORLAR MI? 

Evet, çok sık. Bin doğumda bir görülüyor. Bilinen bir sebebi yok. Ailesel yatkınlık nedeniyle gelişenleri var. Ama bu sorunla doğan bebeklerin çoğunda ailede bu tür bir hikaye yok. 


AMELİYATI NASIL YAPILIR? 

Sorunun derecesine göre yapılan işlem değişir. Kemiklere yapışık olması çok nadir olur, ameliyatı biraz daha tekniktir, özel müdahaleler gerekir. Ama tüm yapışık parmaklardaki sorun şudur: Parmakları ayırdığınız zaman iki parmak arasında bir boşluk, deri kaybı oluşur. Oraya deri yaması yapmak gerekir. O yüzden vücudun herhangi bir yerinden, ki bu genellikle kasıktır, alınan deri parmak aralarına yama olarak yerleştirilir. Özel pansumanla kapatılır ve pansuman 1 hafta kalır. Baştaki görüntü aileleri biraz hayal kırıklığına uğratır çünkü yama görüntüsü normal deri renginde değildir. Ama ilerleyen aylarda normal renge ve normal işlevlerine kavuşur. 


ACİLİYETİ OLAN AMELİYATLAR MI? 

Üçüncü parmakla dördüncü parmağın ayrılma işleminin çok fazla acelesi yoktur, bekleyebilir. Ama özelikle ikinci parmak yani işaret parmağını ilgilendiren yapışıklıkları daha erken dönemde, bebek 6’ncı ayına ulaştığında açmamız gerekebilir. Bazen birden fazla yapışıklık oluşabilir yani hem yüzük parmakla orta parmak arasında hem de işaret ve yüzük parmak arasında sorun olabilir. Bunları aynı anda açmayı çok fazla tercih etmiyoruz. Çünkü parmak gelişme bozukluğuna neden olabilir. O yüzden önce bir tarafı sonra diğer tarafı yapıyoruz. İki elde birden varsa aynı anda açabiliyoruz ama aynı eldeki birden fazla bitişik parmaklar için bekliyoruz. 

NORMAL HAYATA DÖNÜŞ NE ZAMAN? 

Genelde dikişler düştükten sonra yani birinci aydan itibaren normal hayata dönüş mümkün.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İnek sütü alerjisi 3 yaşına kadar büyük oranda geçiyor