Yapma bebek yolda

Bilim adamları kök hücreden sperm ve yumurta oluşmasını sağlayan 'germ' hücreleri üretti

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

Bilim adamları sınırları zorluyor. Yakın bir gelecekte çocuk doğurmak için kadına da erkeğe de ihtiyaç kalmayacak. Amerika’daki Stanford Üniversitesi’nde görevli bilim adamları insan kök hücresinden, sperm ve yumurta oluşmasını sağlayan ‘germ’ hücreleri üretti.

Uzmanlar 5 yıl içinde döllenebilecek yapay yumurta ve onu dölleyecek yapay sperm elde edebileceklerini açıkladı. Laboratuvar ortamında üretilen bu hücreler sayesinde kısırlık tedavisinin önündeki engeller kalkacak. Bu buluşun insan gelişiminin bugüne kadar sır olarak kalan birçok noktasını aydınlatması bekleniyor.

Genetik hastalıkların çocuklara geçişi önlenebilecek. Doğurganlık kalkacağı için herkes dilediği yaşta anne baba olabilecek. Araştırma ekibinden Dr. Renee Riejo Pera, “Tam kaynağına giderek insanın normal ve anormal gelişiminin kökenlerine ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. Uzmanlar şimdi amaçlarının bu hücreleri insanların deri hücresinden geliştirmek olduğunu söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.