Yara küçük de olsa mutlaka doktora başvurun (El kesiğinde ilk müdahale)

Uzmanlar, vatandaşları kurban kesiminde kendilerini yaralamamaları ve yaralanmaları durumundaysa ilk müdahaleyi ne şekilde yapmaları gerektiği konusunda uyarıyor. İşte el kesiklerinde yapılması gereken ilk müdahale...

09 Ağustos 2019, Cuma 12:44 Son Güncelleme:
A A
Yara küçük de olsa mutlaka doktora başvurun (El kesiğinde ilk müdahale)

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tevfik Öncan, Kurban Bayramı öncesi kurban kesimlerini kendileri yapacak olan vatandaşları, dikkatli olmaları konusunda uyardı. Elin, en sık kullanılan organlardan biri olduğuna dikkat çeken Dr. Öncan "Kurban Bayramı özellikle bıçak gibi keskin aletlerin sık kullanıldığı bir bayramdır; el yaralanmaması oluşmaması için bıçak kullanırken çok dikkatli olunması gerekir ve küçük bir yaralanma dahi olsa bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir" dedi.

'EL EN ÇOK KULLANILAN ORGAN'

Pek çok kişinin, eliyle ilgili çarpma, vurma, ezilme, kesik, sıyrık gibi yaralanmaları tecrübe etmiş olabileceğine dikkat çeken Dr. Tevfik Öncan, "En küçük objeleri bile algılamamızı sağlayan hassas bir duyu organı olarak işlev görür. Parmak uçlarında bulunan derideki yoğun sinir uçları sayesinde bu görevi yerine getirir.

El; aynı zamanda kendimizi ifade ettiğimiz ve etrafımızı değiştirebildiğimiz en fonksiyonel organımızdır. Günlük ihtiyaçlarımız dışında sanatsal faaliyetler ve iş hayatımız için vazgeçilmez bir organımızdır. En çok kullanılan organımız olduğu için en çok yaralanan organımız da ellerimizdir" diye konuştu.

'ACİL SERVİSE BAŞVURUDA İLK SIRADA GELİYOR'

El yaralanmalarının; acil servise başvuran travmaların başında geldiğinin altını çizen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tevfik Öncan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Basit pansuman gerektirebilen yaralanmalar olabileceği gibi deformite, fonksiyon ve uzuv kaybı ile sonuçlanabilecek yaralanmalar da görülebilmektedir. Bu yaralanmalar nadiren hayatı tehdit eder, ancak bir sakatlıkla sonuçlanıp maddi kayıplara neden olabilir. El, çok kompleks bir fonksiyonel birim olduğundan çok küçük bir yaralanmadan sonra bile fonksiyonel kayıpla sonuçlanacak bir hasar oluşmuş olabilir.

Bu nedenle eldeki yaralanmanın boyutundan daha çok hangi yapıları etkilediği önemlidir. Bazen çok büyük görünen bir yaralanma acil serviste pansuman veya dikişle tedavi edilebilirken ele sivri bir cismin batıp tendonu kopartması sonucu ameliyathanede müdahale edilmesi gereken bir yaralanma oluşabilir. El yaralanmaları bu nedenle acilde ilk muayenesi sırasında çok iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...