Yaramaz ve asi çocuklar neden daha mutlu?

Birçok anne-baba, çocuklarının mükemmel olması gerektiği fikrine kapılmış olsa da, psikologlar yaramaz olmanın aslında yaşamdaki genel memnuniyetlerine katkıda bulunabileceğini öne sürüyorlar . Çocuğunuzun kontrolden çıktığını hissettiğiniz zaman, derin bir nefes almak ve gelecekteki yaşamlarındaki gelişimlerini ve başarılarını nasıl etkileyeceğini düşünmekte fayda var.

02 Ekim 2019, Çarşamba 16:07
A A

Posta Özel

Artık çocuğunuzun asi ve yaramaz davranışlarına izin verebilirsiniz. İşte çocuğunuzun asi ve yaramaz olmasının arkasında yatan o güzel nedenler…

 Kendilerini ifade etmekten asla korkmazlar

Her çocuğun kendine özgü bir kişiliği ve dünyayla etkileşim biçimi vardır. Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarını sürekli fanusun içine koymaya çalışırlarsa, kendi kendilerini ifade etme sorunları yaşayabilir ve gerçek arzularını ve isteklerini belirleyemezler. Yaramaz ve asi çocuklarda durum tam tersidir. Davranışlarını asla esirgemez ve bağımsızlıklarını göstermekten çekinmezler. 

Dünyayı keşfetmeye çalışırlar

Dünyayı keşfetmeye çalışırlar

Çocuklar dünyayla etkileşim kurmak için duyularını kullanırlar: aşırı derecede temkinliler, gürültülü olmayı severler ve bir dakika bile sakin kalamazlar. 

Ebeveynler çocukları sessiz kalmaya zorlar ve herhangi bir insiyatif göstermezlerse, çocuk dünyayı keşfetme fırsatını kaybeder. Asi çocukların öğrenme arzusu bastırılmadığından, meraklı olmaları ve yetişkin olduklarında daha çevreci insanlar olma ihtimalleri daha yüksektir.


Doğal davranış kalıplarını taklit ederler

Doğal davranış kalıplarını taklit ederler

 Duygularını ifade etmekten ve deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmaktan korkmazlar. Bazen birden bire coşkusuyla bir miktar yukarı çıkabilirler. Ancak, bir çocuk yüksek sesle ve çılgınca davranıyorsa, bu onların mutlu oldukları ve kendilerine güven duydukları anlamına gelir.
Onay alma ihtiyacı duymazlar

Onay alma ihtiyacı duymazlar


Yaramaz çocuklar onay alma ihtiyacı hissetmezler. Onlar neyin ne olduğunu bilirler ve başarısız olmaktan korkmazlar. Başarısız olsalar bile, dünyanın sonu olmayacağını ve düzeltilemeyecek bir durumun olmadığını bilirler. Yaramaz ve asi çocuklar saçma görünmekten ya da eleştirilmekten utanmaz, çünkü en önemli şey onların fikirleri olduğunu bilirler.


Daha iyi problem çözme yetenekleri vardır

Daha iyi problem çözme yetenekleri vardır

 İtaatkâr çocuklar genellikle aşırı uyumluluktan muzdarip ve yetişkin olduklarında çok planlı ve bilinçli hareket etmeye yönelirler. Yaramaz çocuklar daha spontandır ve beladan kurtulmak için farklı yaklaşımlar denemeye hazırdır. Strese daha dayanıklıdır ve kendileri için kolayca ayağa kalkabilirler.

Daha yaratıcıdırlar

Daha yaratıcıdırlar

Yaramaz çocukların sınırsız bir hayal gücü vardır ve fikirlerini denemeye oldukça isteklidirler. Yetişkinler olarak, bu çocuklar yaşamın tüm alanlarına yaratıcı bir yaklaşım sergiler ve her durumun 2 tarafı olduğunu bilirler. Kendilerini ifade etmekten korkmazlar ve başkalarının fikrinin yaşamları üzerinde çok fazla bir etkisi olmayacağını bilirler.

Sıradaki haber yükleniyor...