Yargı 'dur' dedi

Yargı 'dur' dedi

Çanakkale Kaz Dağları bölgesinde altın arama çalışmalarını tamamlayıp işletme olabilmek için ÇED raporu alan maden şirketlerine kötü haber geldi. Çevrecilerin 4 maden şirketine açtığı 6 ayrı davada, mahkeme ÇED raporlarına yürütmeyi durdurma kararı verdi

12 Aralık 2013, Perşembe 13:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çevrecilerin Kaz Dağları bölgesindeki altın arama çalışmalarına karşı yıllardır sürdürdüğü direnişe rağmen sondajları tamamlayarak işletmeye geçme hazırlığı yapan maden şirketlerine yargı ’dur’ dedi.

Çanakkale Çevre Platformu öncülüğünde Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, Biga Çevre Derneği ve Çanakkale Belediyesi’nin 2012 ve bu yıl başında ÇED raporunun yeterli teftiş ve inceleme yapılmadan verildiğini ve aynı zamanda bu çalışmaların bir bütünlük içinde incelenmesi gerektiğini belirterek 4 maden şirketine ait 6 ayrı işletme için Çanakkale İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu’nun hukuki desteğiyle açılan davalarda, Mahkeme Başkanı Orhan Çıldıroğlu’nun aleyhte oyuna rağmen, diğer 2 üye yürütmeyi durdurma yönünde oy kullandı. Oy çokluğuyla yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

MAHKEME İTİRAZI HAKLI BULDU

Mahkeme, ÇED raporlarına ilişkin bilirkişinin verdiği olumlu raporları yerinde bulmayarak, davacıların öne sürdüğü söz konusu çalışmaların çevreye zarar vereceği ve ÇED raporlarının bir bütünlük içinde değerlendirilmesi gerektiği yönündeki itirazını haklı buldu.

Buna göre, altın ve gümüş işletmesine geçmeye hazırlanan Chesser Şirketi’nin Lapseki ilçesi Kocabaşlar köyü ve Bayramiç ilçesi Kuşçayırı köyü, Kuzey Biga Madencilik Şirketi’nin Çan ilçesi Söğütalan köyü Ağı Dağı ve Çan ilçesi Kızılelma köyü ile Bayramiç ilçesi Karaköy’ü arasında kalan Çamyurt, Doğu Biga Madencilik Şirketi’nin Çanakkale merkez Kirazlı ile Tüprag Metal Madencilik Şirketi’nin Bayramiç Muratlar köyündeki altın ve bakır işletmesi için aldıkları olumlu ÇED raporlarının yürütmesini durdurdu.

Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Hicri Nalbant, olumlu ÇED raporlarının iptali için dava açtıklarını ve bu süreç devam ederken de tedbir olarak yürütmeyi durdurma talebinde bulunduklarını söyledi.

'YAŞAM ALANLARIMIZA TEHDİT'

Nalbant, Çanakkale İdare Mahkemesi’nin 20 Kasım’da aldığı yürütmeyi durdurma kararlarını kendilerine yeni tebliğ ettiklerini belirterek "Bu şirketler zaten bugüne kadar işletmeye geçebilmek için Gayrı Sıhhi Müessese Ruhsatı alamamışlardı. Şimdi ÇED raporları için yürütmeyi durdurma kararı da çıkınca artık işletme ruhsatları almaları çok zor. Ancak yine de Edirne Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz hakları bulunuyor. Ama mahkemeden çıkan karar bizim Çevre Platformu’ndaki kişilerin kişisel sorunu değil. Yaşam alanlarımıza yönelik tehdit olarak gördük. Tüm doğal yaşamın zarar görmesi anlamına geliyordu. Hava, su, ağaçlar ve kuşlar adına çok olumlu bir karar diye yorumluyoruz" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Dönmez tarih verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin temelini atacak