Yargıtay'dan emsal karar! İş yerinde ilişkiye giren tazminatsız işte atılır

Yargıtay'dan emsal karar! İş yerinde ilişkiye giren tazminatsız işte atılır

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (YHGK) Antalya’da otelde çalışan barmenin işten çıkarılma davasında ilginç bir örnek karara imza attı. YHGK, “İşyerinde sevişen işten atılır” dedi.

25 Mart 2018, Pazar 09:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Barmen E.Ç, otelde bir turistle birlikte olduğu gerekçesiyle iki yıl önce tazminatsız işten atılmış, Kemer 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre, davacı barmen, kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesini talep etti. Mahkeme bu durumu haksız fesih nedeni saydı. Kararda, işyerinde turistle birlikte olmasının “işverenin güvenini kötüye kullanma davranışı” olarak kabul edilemeyeceğine, davacının otel müşterisiyle görülmesinin ‘sabit’ olduğunu ancak kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesi gerektiğine hükmetti. Karar Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını temyizde bozdu.


'SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜNE AYKIRI'


Yargıtay, mesai saatleri içinde ve görev yeri dışında uygunsuz bir vaziyette görülen barmenin davranışının ‘otelin saygınlığını zedelediğine’ vurgu yaparak, bu davranışının, işverene ‘sadakat yükümlülüğüne’ aykırı olduğuna dikkat çekti.

Mahkeme, ilk kararında direnince barmenin dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na taşındı. Kurul geçen hafta oybirliği ile “İşten atılma nedenidir” dedi. Kurul, aksi yöndeki mahkeme kararını bozarken, daire kararını onamış oldu.

Bu karar kesin nitelik taşıyor ve tüm çalışanlar açısından da emsal niteliği taşıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Kandil' mesajı: Onlar için karanlık olacak