Yargıtay'dan flaş Ali İsmail Korkmaz kararı

Yargıtay'dan flaş Ali İsmail Korkmaz kararı

Yargıtay, Ali İsmail Korkmaz davasında 2 polise verilen 10'ar yıllık hapis cezasını onadı

22 Aralık 2016, Perşembe 09:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemlerinde  üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesi davasında, sanık  polis memurları Mevlüt Saldoğan’a verilen 10 yıl 10 ay ve Yalçın Akbulut’a  verilen 10 yıl hapis cezasını onadı.
 

TEMYİZ DURUŞMASINDA SANIK POLİSLER KENDİLERİNİ BÖYLE SAVUNMUŞTU


Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin bu kararı öncesinde yapılan temyiz duruşmasında sanık Saldoğan'ın avukatı Mutlu Karayılan, görüntülerdeki darbedilen kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığını savunmuştu. Karayılan, Korkmaz'ın olaydan önce sabah saatlerinde kız arkadaşıyla telefonda konuştuğunu ve darbedildiğini söylediğini, böylece görüntülerdeki kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığının anlaşıldığını ileri sürmüştü. 
 

"TÜBİTAK'IN FETÖ'CÜ ÇALIŞANLARI RAPORU VERDİ"


Olaya ilişkin TÜBİTAK BİLGEM raporunu da eleştiren Karayılan, Gezi Parkı olaylarının hükümete karşı yapıldığını, söz konusu raporu veren dönemin TÜBİTAK çalışanlarının ise FETÖ soruşturmasından tutuklu olduklarını söylemişti.  Müvekkilinin verilen emri uyguladığını dile getiren Karayılan, emir verenlerin de FETÖ soruşturmalarından tutuklu bulunduklarını söyleyip müvekkilinin beraatını talep etmişti. 


(Ali İsmail Korkmaz'ın Kayseri'deki ilk duruşmasına annesi Emel Korkmaz, elinde oğlunun fotoğrafıyla katılmıştı)
 

"HASTANEDE VERİLEN İLAÇLAR YÜZÜNDEN HAYATINI KAYBETTİ"


Sanık Yalçın Akbulut'un avukatı Erdinç Oktay da Ali İsmail Korkmaz'ın hastanede kendisine verilen ilaçlar nedeniyle hayatını kaybettiğini savunarak, Adli Tıp raporunda bu konuya değinilmemesinin eksiklik olduğunu kaydetmişti.
 

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASININ GEÇMİŞİ


Eskişehir'de 2 Haziran 2013'te Gezi Parkı odaklı eylemlerde darbedilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, 10 Temmuz'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesiyle ilgili dava, güvenlik nedeniyle Kayseri'ye alınarak, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüştü. 

21 Ocak 2015'te karar açıklanan davada, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a, "Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan, suçun işleniş biçimi, meydana gelen sonucun ağırlığı göz önüne alınarak, 13 yıl hapis cezası verildi. İyi hal nedeniyle altıda bir oranında indirim yapılan ceza 10 yıl 10 aya düşürüldü. 

Tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut'a ise "Ölüme neden olma" suçundan 12 yıl hapis cezası verilirken, iyi hal nedeniyle yapılan indirimle ceza 10 yıl olarak açıklandı. 

Tutuklu sanıklar İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e "Kasten yaralayarak ölüme neden olma" suçundan verilen sekizer yıl hapis cezası ise altıda bir oranında uygulanan iyi hal indirimiyle 6 yıl sekizer aya indirildi. 

Tutuklu sanık Ebubekir Harlar, "Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fiil tam olarak gerçekleşmediği için ceza önce yüzde 50, ardından da altıda bir oranında iyi hal indirimiyle 3 yıl 4 aya düşürüldü. Harlar'ın, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi. 

Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar ise beraat etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul'un suyunu karşılayan Kazandere ile Pabuçdere barajları doldu