Yargıtay ile TDK arasında iş birliği: 15 dil uzmanı alacak

Yargıtay kararlarının Türk dilinin kullanımı bakımından kalitesinin daha da yükseltilmesi amacıyla Türk Dil Kurumu ile Yargıtay arasında iş birliği yapıldı. İş birliği kapsamında yazım kurallarına uygunluk, yabancı kökenli kelimelerin kullanılmaması, birleşik kelimelerin yazımı, noktalama işaretleri ile kısaltmalar gibi konularda tetkik eğitim verilecek. Ayrıca Yargıtay’a 15 dil uzmanı alınacak

04 Nisan 2018, Çarşamba 13:30
A A
Yargıtay ile TDK arasında iş birliği: 15 dil uzmanı alacak
Yargıtay tarafından yürütülen "İş Süreçlerinin Yeniden Yapılandırılması ve Performans Kontrolü Projesi" kapsamında Türk Dil Kurumu ile yapılan iş birliği çerçevesinde, yazım kurallarına uygunluk, yabancı kökenli kelimelerin kullanılmaması, birleşik kelimelerin yazımı, noktalama işaretleri ile kısaltmalar üzerinde durulacak. Ayrıca, resmi yazışma kurallarına uyulması değerlendirilecek.

Çalışmalar kapsamında dil uzmanlarının incelemeleri sonucunda yapacakları öneriler, tetkik hakimlerinin de katıldığı çalışma toplantılarında değerlendirilerek kılavuzların hazırlanması ve ardından da tetkik hakimleri ve kalem personeline bu konuda eğitim verilmesi öngörülüyor.

Yargıtay daire başkan ve üyeleri de bu kapsamda kısa süreli eğitimler alacak.

15 DİL UZMANI ALINACAK

Proje kapsamındaki çalışmaların sürdürülebilirliği bakımından Yargıtay’a 15 dil uzmanı alınacak.

İlerleyen süreçte kadroya alınacak uzmanların da kararları, yazım kurallarına uygunluk bakımından incelemeleri öngörülüyor.

 

Sıradaki haber yükleniyor...