YAŞ'ı imzaya sunan Kurmay Albay Fehmi Atuk FETÖ'den tutuklandı

Fotoğraftaki Kurmay Albay Fehmi Atuk. Geçtiğimiz yıl YAŞ kararlarını imzalanması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hemen yanı başında. Savcı 15 Temmuz'la ilgili Fehmi Atuk'u tanık olarak dinliyordu. Sürekli 'Hocam' ifadesini kullanınca şüphelendi. Ayrıntılı kayıtlar incelenince darbecilerle irtibat halinde olduğu testpit edildi

19 Ocak 2017, Perşembe 07:49
A A
YAŞ'ı imzaya sunan Kurmay Albay Fehmi Atuk FETÖ'den tutuklandı
2016 yılı YAŞ kararlarını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulması sırasında çekilen fotoğrafla dikkat çeken Kurmay Albay Fehmi Atuk’un 24 Temmuz tarihinde tanık olarak verdiği ifade sırasında, savcıya “Hocam” diye hitap etmesi, çelişkili açıklamalarda bulunması şüphe uyandırdı. Savcının talimatıyla Genelkurmay Başkanlığı’ndaki kamera kayıtlarının ayrıntılı incelenmesi üzerine darbecilerle irtibatlı olduğu tespit edilen Fehmi Atuk, tutuklandı.
 

ÇELİŞKİLİ İFADELER VERDİ 


Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığı’na bağlı Tayin Dairesi'nde Kurmay Şube Müdürü olarak görev yapan Kurmay Albay Fehmi Atuk, darbe girişimine ilişkin soruşturmada 24 Temmuz’da, Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan’a tanık olarak ifade verdi. Atuk, ifadesi sırasında savcıya “Hocam” diye hitap ederek, çelişkili beyanlarda bulundu.
 

TANIKTI, ŞÜPHELİ OLDU 


Bu durumdan şüphelenen Savcı Saylan, Fehmi Atuk’un durumunun incelenmesini talimatı verdi. Genelkurmay Karargâhı’nda kamera kayıtları üzerinde yapılan ayrıntılı incelemede, Atuk’un 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında ve darbecilerle iletişim halinde olduğu, beraber hareket ettiği belirlendi. Atuk, Cumhuriyet Savcısı Musa Yücel’in talimatıyla 11 Ağustos’ta gözaltına alınarak tutuklandı. Atuk’un odasında yapılan aramada, çok sayıda personelin uzak akrabalarına ilişkin fişlemelere ulaşıldığı iddia edildi. 


TERÖRİST İFADESİ AZ KALIR 


Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Fehmi Atuk’un, 19 Temmuz’dan 9 Ağustos tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı'nda görevini sürdürdüğü de tespit edildi. Fehmi Atuk, 2016 YAŞ toplantısına ilişkin kararları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulmasına ilişkin fotoğrafta da yer aldı.  Atuk, 11 Ağustos tarihinde verdiği ifadesinde ise terör örgütü FETÖ / PDY ile herhangi bir ilişkisi ve irtibatının bulunmadığını belirterek “Kendi halkının üstüne mermi atan gruba terörist grup ifadesi bile az kalır” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.