Yaş ve doğurganlık arasında bağlantı var mı?

Doğal gebelik ya da tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için en önemli etmenlerden bir tanesi de anne adayının yaşı oluyor. Yaşı ilerlemiş anne adaylarında yumurta sayısı ve kalitesi önemli ölçüde düşüyor.Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir yaş ve doğurganlık arasında çok önemli bir ilişki olduğunu belirtti.

17 Ağustos 2020, Pazartesi 16:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğal gebelik ya da tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için en önemli etmenlerden bir tanesi de anne adayının yaşı. Yaşı ilerlemiş anne adaylarında yumurta sayısı ve kalitesi önemli ölçüde düşüyor.

Kadınların 35 yaşından itibaren doğurganlık özelliği azalıyor ve bu özellik 38 yaşından sonra hızlanıyor.


Düşük riski artıyor

Düşük riski artıyor

40 yaşını geçmiş kadınlarda ise tüp bebek tedavisi ile hamile kalma olasılığı yüzde 20’nin altına iniyor. Ayrıca bu yaşlarda düşük yapma riski de yüksek.

38 yaşını geçmiş olan kadınlarda tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce preimplantasyon genetik tanı yöntemi ile embriyoların durumunun değerlendirilmesi gerekiyor. Yaşı ilerlemiş kadınlarda tüp bebek tedavisine başlanmadan önce 15 gün boyunca yumurtaların uyarılması için ilaç tedavisine başlanır.

Preimplantasyon genetik tanı

Preimplantasyon genetik tanı

Yaşı ilerlemiş kadınların yardımcı üreme tekniklerle çocuk sahibi olabilme şansını artırmak için preimplantasyon genetik tanı yapılır. Bu yöntemde embriyolar anne adayına transfer edilmeden önce kromozomlar incelenerek ileri yaştaki olası sorunlar göz önüne alınır ve anormal durumdaki embriyolar transfer edilmez.


Preimplantasyon genetik tanı ile hem yaşı ilerlemiş kadınlarda hem de genç yaşta yaşanan yumurtalık rezervi kayıplarında bebek sahibi olma şansını arttırmak mümkün. Bunun için yumurtalıkların detaylı olarak incelenmesi, ultrasonografi görüntülemesi yapılması ve hormon tetiklerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Kadınlarda uygun tedavi yolunun seçildiği ve uygulandığı hissi psikolojik olarak son derece etkili ve stresin azalarak doğum şansını arttırmasını sağlar.

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda gebelik şansı

Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda gebelik şansı

Kadınların 45-47 yaşlarından itibaren adet görülmesinin ortadan kalkmasına menopoz adı verilmektedir. Ülkemizde kadınların menopoza girme yaşı ortalama olarak 47’dir. Dünyada ise bu oran yaklaşık 49 civarındadır.

40 yaşından önce menopoza girmek erken menopoz olarak adlandırılır. Ailesinde erken menopoza girmiş birisi bulunan, yumurtalıklarında çikolata kisti olan kişilerde erken menopoz riski bulunur.

Adet döneminin 3. gününde uygulanan hormon testleri ve yumurtalıkların ultrason ile görüntülenmesinin ardından uygun koşullarda 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi gerçekleştirilir. Ancak bu yaşlarda düşük riski çok fazla olduğu için son derece dikkatli bir süreç anne adaylarını bekler.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anne sütünü artıran besinler ve anne sütü azlığının nedenleri