Yasağa rağmen avlanan 5 kılıç balığına el konuldu

Çanakkale'de, av yasağına rağmen Kuzey Ege Denizi'nden yakalanan dördü yavru beş kılıç balığına el konuldu

03 Mart 2015, Salı 10:04
A A
Yasağa rağmen avlanan 5 kılıç balığına el konuldu

Büyüğü 1.5 metre, yavru olduğu sanılan diğer dördü 70 ila 90 santimetre arasında değişen beş kılıç balığının Çanakkale Geyikli Odunluk İskelesi’nden bir araca yüklendiği ihbarını edilen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü kontrol ekipleri, harekete geçti. 15 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasında av yasağına rağmen Kuzey Ege Denizi’nden yakalandığı öğrenilen kılıç balıklarına, araç durdurulup el konuldu. Sürücüye ise 1055 lira idari para cezası kesildi. El konulan balıklar, Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredildikten sonra balık halinde yapılan açık arttırmayla satıldı. Geliri ise devlet bütçesine aktarıldı.

125 SANTİMDEN KÜÇÜĞÜ HER ZAMAN YASAK

Kılıç balığının 15 Mart tarihine kadar avının yasak olduğunu hatırlatan Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Seydi Ali Doyuk, balıkçıları yasağa uymaya çağırdı.

Kılıç balığında ayrıca boy yasağının da bulunduğunu belirten Doyuk, 125 santimden daha küçük kılıç balıklarının avlanmasının tüm dönemlerde yasak olduğunu vurguladı. Doyuk, 7 gün 24 saat çalıştıklarını söyleyip gelecek ihbarları anında değerlendirdiklerini söyledi.

Burak GEZEN, Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi