Yasak başladı, kalp krizleri azaldı

İsviçre Sağlık Bakanlığı, sigara yasağı başladığından bu yana kalp krizi vakalarında azalma olduğunu açıkladı

08 Şubat 2010, Pazartesi 13:28
A A
Yasak başladı, kalp krizleri azaldı

İsviçre Sağlık Bakanı Didier Burkhalter, 1 Mart 2008 tarihinden itibaren halka açık kapalı alanlarda sigara yasağının uygulamaya başlanmasından bu yana kalp krizlerinin belirgin azalma olduğunu anlattı.

Bakan Burkhalter, “2 yıl önce İsviçre'de yılda 6 bin 292 kişi kalp krizi geçirdi. Yasaktan sonra bu sayı 4 bin 758'e düştü. Bu sayının büyük kısmının da sigara içmeyenler oluşturuyor” dedi.

Ciğer ve solunum hastalıklarında da büyük azalma olduğunu bildiren Burkhalter şöyle devam etti: “Sigara yasağının ne kadar yararlı olduğunu hep birlikte görüyoruz. Ayrıca ciğer ve solunum hastalıklarında da büyük gerileme gözlenmektedir.

İşte bu veriler doğrultusunda yasağın kaldırılması veya gevşetilmesi söz konusu değildir. Bazı çıkarcı çevreler bu yasağın delineceğini ve hatta kaldırılacağını iddia etmekte. Böyle bir şey olmayacak. Ben bunu yetkili bir kişi olarak açıklıyorum.”

Zafer ATAMER/CENEVRE (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.