Yasaklar kapıda! Yeni varyant sonrası flaş kararlar! Önlemler artırılıyor

İngiltere'de son dönemde artan koronavirüs vakalarına neden olarak gösterilen AY 4.2 varyantının İsrail'de tespit edildiği açıklandı. Delta varyantının alt türü olduğu açıklanan varyantın Avrupa seyahatinden dönen 11 yaşında bir çocukta tespit edildiği bildirildi. Varyantın görüldüğü ülkeler de birer birer yasak ve kısıtlama kararları almaya hazırlanıyor. İşte dünyayı etkisini altına alan AY 4.2 varyantıyla ilgili bilinmesi gereken her şey ve son detaylar...

20 Ekim 2021, Çarşamba 14:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altında tutmaya devam ediyor. İlk olarak İngiltere'de görülen ve son dönemlerdeki vaka sayısındaki artışa neden olarak gösterilen varyant, İsrail'de de tespit edildi.

AY 4.2 ismi verilen varyantın İsrail'e Avrupa seyahatinden dönen 11 yaşındaki bir çocuk ile taşındığı açıklandı. Yeni tespit edilen bu varyantın en bulaşıcı tür olabileceği söylendi.


İSRAİL SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI

İSRAİL SAĞLIK BAKANLIĞI AÇIKLADI

İsrail Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Avrupa'da bir dizi ülkede keşfedilen AY 4.2. varyantı İsrail'de tespit edildi" denildi.

11 YAŞINDA BİR ÇOCUK TAŞIMIŞ

11 YAŞINDA BİR ÇOCUK TAŞIMIŞ

Bakanlık, taşıyıcının Avrupa'dan gelen 11 yaşındaki bir çocuk olduğunu belirterek, vakanın Tel Aviv'deki Ben Gurion havaalanında tespit edildiğini sözlerine ekledi.

Bakanlık, çocuğun karantinaya alındığını ve başka herhangi bir temaslı vaka tespit edilmediğini söyledi.

‘EN BULAŞICI TÜR OLABİLİR’

‘EN BULAŞICI TÜR OLABİLİR’

İngiltere’de bilim insanları, ülkede Covid-19 vakalarının artmasından sorumlu olan ve dünyada baskın tür haline gelen Delta varyantından daha bulaşıcı olabilen yeni bir varyantı izlediklerini açıklamıştı.
AY 4.2 adı verilen varyantın halihazırda Birleşik Krallık vakalarının neredeyse yüzde 10'unu oluşturduğu belirtilirken, Cambridge'deki Wellcome Sanger Enstitüsü'nde Covid-19 Genomik Girişimi direktörü Jeffrey Barrett ve University College London Genetik Enstitüsü müdürü Francois Balloux, AY 4.2'nin dünyada baskın tür olan Delta varyantından yüzde 10 ila 15 daha bulaşıcı göründüğünü söylemişti.


Balloux, ön kanıtlar doğrulanırsa, AY.4.2'nin pandeminin başlamasından bu yana en bulaşıcı koronavirüs türü olabileceğini söylerken, “Ancak bu aşamada dikkatli olmamız gerekiyor. Britanya varyantın bu şekilde çıkış yaptığı tek ülke ve artmasının şansa bağlı bir demografik olay olduğunu yine de göz ardı edemem" diye konuşmuştu.

İşte Avrupa’da son durum:

İşte Avrupa’da son durum:

LETONYA

Baltık ülkesinde koronavirüs vakalarının önlenemez artışı sonrasında sokağa çıkma yasakları getirildi. Ülkede 21 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında salgını yavaşlatmak için sokağa çıkma yasağı getirildi. Aşılama oranlarının AB ülkeleri gerisinde kalan Letonya’nın Başbakanı Krisjanis Karins, “Sağlık sistemimiz tehlike altında. Bu krizden çıkmanın tek yolu aşı olmak” dedi.


ABD Hastalıkla Mücadele ve Kontrol Merkezleri (CDC) verilerine göre Letonya şu anda yeni vaka sayılarının en yüksek olduğu ülke konumunda. Ülkede Covid-19’a bağlı sebeplerle hastaneye yatma oranı yüzde 56 artarken, hastaneye kaldırılan yeni vakaların yüzde 79’unun aşı olmayan ya da tek doz aşı olanlar olduğu belirtildi.


RUSYA

RUSYA

Koronavirüs aşılama sürecinin ağır aksak ilerlediği Rusya’da da vaka ve ölüm sayıları rekor üstüne rekor kırıyor… Rusya’da bugün açıklanan verilere göre ülkede 1028 insan Covid-19’a bağlı sebeplerle yaşamını yitirdi. Öte yandan ülkede 34.073 yeni vaka açıklandı. Son 24 saatte açıklanan bu veriler ülke tarihindeki en yüksek oranlar olarak kayıtlara geçti.


Başkent Moskova’da vakaların artmasından sonra 60 yaş üzerindekilere sokağa çıkma kısıtlaması getirilirken, işletmelerin de belli bir oranda evden çalışması istenmişti. Kademeli olarak yasakların ve kısıtlamaların geldiği ülkede 30 Ekim haftasında evden çalışma uygulamasına geçilmesi gündemde.


ÇEKYA

ÇEKYA

Çekya, Nisan ayından beri ilk kez 3000’den fazla yeni vaka tespit edildiğini duyurdu. Bugün yapılan açıklamada ülkede 3246 yeni vaka tespit edildiği belirtildi.

Ülkede en son Nisan ayının sonunda günlük vaka 3.000’in üzerine çıkmıştı.


SLOVAKYA

SLOVAKYA

Orta Avrupa ülkesi Slovakya’da 9 Mart’tan beri en yüksek günlük vaka dün açıklandı… Ülkede dün 3.480 yeni koronavirüs vakası tespit edildiği duyuruldu. AB ülkeleri arasında aşılama oranlarının daha düşük olduğu 5.5 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 2 milyon insan aşı oldu.


Ülkede yapılan PCR testleri sonucunda Covid-19 bulaştığı tespit edilenlerin yüzde 71’inin aşı olmadığı kaydedildi. Öte yandan ülkede Mayıs ayından beri hastaneye yatan hasta sayısı da 1000’in üzerine çıktı. 113’ü yoğun bakım olmak üzere 1040 hastanın hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.


POLONYA

POLONYA

Polonya’da bugün açıklanan veriler iç karartıcı… Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkedeki günlük Covid-19 vakalarının sayısı Mayıs ayından beri ilk kez rekor kırdı.


38 milyon nüfuslu ülkede 5.559 insanda koronavirüs tespit edildi. Ülkede koronavirüs sebebiyle 75 insanın yaşamını yitirdiği belirtildi. Salgının başladığı günden beri Polonya’da 2.950.616 insanda koronavirüs tespit edilirken 76.254 insanın da hastalık dolayısıyla öldüğü kaydedildi.


ROMANYA

ROMANYA

Romanya’da dün koronavirüs vakalarında ve ölüm sayılarında rekor kırıldı. AB’nin en düşük aşılama oranına ulaşan ikinci ülkesi olarak kayıtlara geçen Romanya2da son 24 saat içerisinde 18.800 insanın hastaneye kaldırıldığı ve 574 insanın ise öldüğü duyuruldu.

Yapılan resmi açıklamada ülkedeki hastanelerin doluluk oranının çok yüksek olduğu ve yoğun bakım ünitesinde yer kalmadığı belirtildi.

BİRLEŞİK KRALLIK

BİRLEŞİK KRALLIK

Birleşik Krallık’ta vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ediyor… Her ne kadar Başbakan Boris Johnson salgının bittiğini duyursa da dün açıklanan resmi verilere göre Birleşik Krallık’taki vaka ve ölüm sayıları Avrupa’nın en yüksek seviyelerinden birine ulaştı.Son 2 haftada neredeyse yarım milyon vaka tespit edilen ülkede dün 223 insanın öldüğü duyuruldu. Bu sayı Mart ayından beri kayıtlara geçen en yüksek ölüm sayısı olarak duyuruldu. Birleşik Krallık’ta pazartesi günü yaklaşık 50.000 vaka tespit edildiği açıklanırken, bu sayı Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’nın toplamından çok daha fazla.

Ülkenin Covid-19 politikasını değiştirmesi gündemdeyken bu konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın dört bir yanından ülkeler kıtlıkla karşı karşıya!