Yaşam kalitesinde sonuncuyuz!

Yaşam kalitesinde sonuncuyuz!

OECD Kaliteli Yaşam Anketi'nde Türkiye 34 ülke arasında sonuncu oldu

28 Mayıs 2013, Salı 11:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye kaliteli yaşamda sınıfta kaldı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kaliteli Yaşam Endeksi’ni yayımladı.

OECD, endeksi hazırlarken ülkeleri konut, gelir, iş imkanları, toplum, eğitim, çevre, şeffaflık, sağlık, hayat memnuniyeti, güvenlik ve iş-özel hayat dengesi kriterlerinde değerlendirdi. Endeksin hazırlanmasında kullanılan 11 kriterin tamamı göz önüne alındığında Türkiye Brezilya, Şili ve Meksika'nın ardından sonuncu oldu. Listenin en üst sırasında ise Avustralya yer aldı.

'ÇABA SARF EDİYOR ANCAK GERİDE KALDI'


OECD, Türkiye’nin son 20 yılda vatandaşlarının yaşam kalitelerini yükseltmek için oldukça dikkat çeken bir çaba sarf ettiğine dikkat çekerken birçok başlıkta diğer ülkelerin gerisinde kaldığını belirtti. Türkiye’nin yıllık hanehalkı gelirinin OECD ortalaması olan yıllık 23 bin 47 doların altında kaldığı vurgulandı.

İŞSİZLİĞİN ÖNEMİ


İşsizliğin de kaliteli yaşam için büyük önem taşıdığına dikkat çekilen raporda, Türkiye’de yaşları 15 ile 64 arasında olan kişilerin yüzde 48’inin paralı bir işi olduğu ve bunun OECD ortalaması olan yüzde 66’nın altında kaldığı ifade edildi. Türkiye’de erkek nüfusunun yüzde 69’nun, kadın nüfusunun ise yüzde 28’nin paralı bir işi olduğuna dikkat çekilirken, Türk insanlarının yılda 1877 saat çalıştığı açıklandı. OECD ortalaması ise yılda 1776 saat.

Türkiye’de uzun mesaili işlerde çalışan kesim nüfusun yüzde 46’sına denk gelirken OECD’de bu ortalama yüzde 9. Erkeklerin yüzde 50’si uzun mesai yaparken, kadınlar da bu oran yüzde 35.

EĞİTİME DİKKAT ÇEKİLDİ

İş dünyasına atılmak için eğitimin en önemli kriterlerden biri olduğuna dikkat çeken OECD, Türkiye’de yaşları 15 ile 64 arasındaki yetişkinlerin lise mezunu olduğunu, bunun OECD ortalaması olan yüzde 74’ün altında kaldığı ifade edildi. Erkeklerin yüzde 36’sının lise mezunu olduğu, kadınlarda ise bu oranın yüzde 26 olduğuna dikkat çekildi. Yaşam ortalaması olarak Türkiye’deki yaş 75 olarak belirlenirken, bu OECD ortalaması olan 80’in altında kaldı. Yaşam süresi kadınlarda 77 erkeklerde ise 72.

cnbce

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emeklilere müjdeli haber! Yargıtay'dan flaş zam kararı...