Pratik Bilgiler Bu hapishaneyi köpekler değil, kazlar koruyor! İşte, kaz gardiyanlar...

Bu hapishaneyi köpekler değil, kazlar koruyor! İşte, kaz gardiyanlar...

Paylaş
Bu hapishaneyi köpekler değil, kazlar koruyor! İşte, kaz gardiyanlar...

Kazların güvenlik alanında değerlendirilebileceği hiç aklınıza geldi mi? Bu fikir Brezilya'da hayata geçti. Hapishanenin birinde köpekler yerine kazlar güvenlik için devreye girdi. Hem korumacı hem de agresif olan kazlar oldukça caydırıcı. İşte, kazların tercih edilmesindeki başlıca nedenler...

Arife Kübra Zımba - Posta.com.tr Güvenlik denilince akla ilk olarak bekçi köpekleri gelse de artık kazlar da bu iş için öne çıkmaya başladı. Saldırgan ve gürültücü kazlar, Brezilya'da bir hapishanede mahkumların kaçmasını engellemek için iş başında!

Haberin Devamı

HAPİSHANENİN GÜVENLİK BİRİMİ, KAZLAR!

Brezilya'da Santa Catarina Eyaleti'nde bulunan bir hapishanenin güvenliğini bekçi köpekleri yerine kazlar sağlıyor. Söz konusu kaz sürüsünü kandırmak neredeyse imkansız. Sadece sahiplerini dinleyen kazlar, olağanüstü şekilde agresif ve saldırganlar.

Bu kazlar, hapishanenin iç ile dış duvarı arsında yaşıyorlar. Yaşadıkları alanı benimseme konusunda örnek gösterilebilecek kazlar, çok korumacı canlılardır. Kazların bulunduğu alana bir mahkumun girmesi durumunda bağırmaya başlıyorlar ve böylece gardiyanlara haber vermiş oluyorlar. Aynı yöntemi Romalıların M.Ö. 400'lü yıllarda kullandığı iddia ediliyor.

Kazların güvenlik alanında kullanılmasının başlıca sebepleri ise bakımlarının kolay ve masrafsız oluşu, gece görüşleri daha net. En önemli nedense kazların, köpekler gibi yiyecek vb. ile kandırılamıyor oluşudur.

Haberin Devamı