Seyahat Gülek Kalesi'nde uçurum kuyruğu... Gülek kalesi nerede, nasıl gidilir?

Gülek Kalesi'nde uçurum kuyruğu... Gülek kalesi nerede, nasıl gidilir?

Gülek Kalesi'nde uçurum kuyruğu... Gülek kalesi nerede, nasıl gidilir?

Mersin'in Tarsus ilçesinde otoyol güzergahının kenarında yer alan Gülek Kalesi, kadraj hilesiyle uçurum kenarındaymış hissi yaratan noktasıyla turistlerin gözdesi oldu. Bin 650 metre rakıma sahip Gülek Kalesi, bu 'korkunç' fotoğrafların sosyal medyada yayılmasıyla yoğun ilgi görmeye başladı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde deniz seviyesinden bin 650 metre yukarıda bulunan Gülek Kalesi, ufak fotoğraf hileleriyle uçurumun kenarında duruyormuş hissi veriyor. Muhteşem manzaralı bu fotoğrafları çektirebilmek için vatandaşlar sıraya giriyor. M.Ö. 2000 yılına kadar dayanan tarihi ile tarihin kalıntılarını ve doğanın eşsiz güzelliğini yansıtan, halk arasında ise “Torosların damı” olarak adlandırılan Tarsus’un Gülek Mahallesi’nden 8 kilometre yukarısında bulunan Gülek Kalesi, seyir tepesindeki fotoğraf hileleriyle uçurumun kenarında duruyormuş hissi veriyor. Kalenin seyir tepesinde vatandaşların çektirdiği fotoğrafları sosyal medyada paylaşılmasının ardından kale, ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Gülek Kalesi nerede?

Akdeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan Gülek Boğazı'na hakim tepede bulunan kaledeki vatandaşlar fotoğraf çektirmek için uzun kuyruklar oluşturuyor. Alçakta bulunan çıkıntılı kaya, fotoğraf çekiminde aşağı bölüm gösterilmediği zaman, uçurumun kenarında durulduğu hissi uyandırıyor. Kadrajlamayla “uçurumun kenarında bir kayada oturulup aşağıdaki otobanın izlendiği” görüntüsü verilen fotoğrafların çekilebildiği bölgenin ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor.

Selfie'lerin katkısı oldu

Hatay’daki aile ziyaretinin ardından İstanbul’a giderken kaleye uğrayan Orhan Akın, “Sosyal medyada arkadaşlar sürekli fotoğraf paylaşınca geldim. Görmemiştim daha önce. Selfielerin turizme katkısı oldu. Kırıkhan’dan İstanbul’a dönerken uğrayalım dedim. Geldik, çok korkunç görünüyor ama bir korkunç tarafı yok. Bol bol fotoğraf çekildik. Türkiyemiz cennettir. Buraların turizme açılması lazım” diye konuştu.

Sosyal medyada gördüğü fotoğrafların üzerine kaleye gelen Mehmet Ali Edipoğlu isimli başka bir vatandaş ise “Merak ediyordum geldim. Fotoğraf çekme merakım var. Sosyal medyada gördüm. Kısmet oldu geldim. Yükseklik korkusu olanları bekliyorum gelip yensinler” ifadelerini kullandı.

"Yurt dışında bir yer sandım"

Nazlı Kökbaş da Adana’dan geldiğini belirterek, “Fotoğraflardan gördüm, merak ettim. Çok korkunç görünüyordu ama müthiş bir yer. Muhteşem bir manzarası var, tarihi bir yer. Birazcık korktum ama göründüğü gibi değilmiş” açıklamasında bulundu. Merve Tok isimli başka bir vatandaş ise kalenin fotoğraflarını gördüğünde ilk yurt dışı sandığını sonra Türkiye’de olduğunu öğrenince hemen Adana’dan geldiğini kaydetti.

Kalede sıkma ve ayran satan Pakize Ersoy da, “Turist geliyor, turlar düzenleniyor. Yetkililer geldi buraya. Vatandaşlar da çok geliyor ama gelen herkes yoldan şikayetçi” dedi.

Gülek Kalesine Nasıl Gidilir?

Gülek Boğazı’nda yer alan kale, Tarsus sınırlarının içerisinde Niğde- Tarsus otoyolu üstünde yaklaşık olarak Tarsus'a 65 kilometre kuzey bölgesinde kalmaktadır. Araç ile gitmek, kişi için daha kolay olacaktır. Gülek Kalesi'ne gidebilmek adına ilk önce Tarsus'tan Gülek Mahallesine giden belediye araçları kullanılabilir.

SIRADAKİ HABER