Yaşaması bakanlığa bağlı

Annesi de ALD'den ölen 9 yaşındaki Ömür'ün yaşaması için tek çare kök hücre nakli. Bunun için Sağlık Bakanlığı izni gerekiyor

26 Ağustos 2009, Çarşamba 11:47
A A
Yaşaması bakanlığa bağlı

Balıkesir Burhaniye’de bir dram yaşanıyor. Marangoz Abdullah Tarhan, 2 yıl önce ALD (Adrenolökodistrofi) hastalığına yakalanan eşi Hayriye Tarhan’ı 19 Temmuz 2008’de kaybetti. Abdullah Tarhan, annesinin ölümünün ardından keyifsiz ve iştahsız görünen oğlu Ömür’ü hastaneye götürünce tamamen yıkıldı. Çünkü 9 yaşındaki Ömür de böbrek üstü bezlerinin çalışmaması ve kortizon eksikliğinden kaynaklanan bu hastalığa yakalanmıştı. Kalıtsal bir hastalık olan ALD’den kurtulması için Ömür’e Aralık 2008’de ilik nakli yapıldı. Ancak bu tedavi çözüm olmadı. Hastalık ilerledi.

GÖRMÜYOR VE DUYMUYOR

İşitme ve görme yeteneğini kaybeden Ömür şimdi evindeki yatağında hareketsiz yatıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ömür’ün yaşayabilmesi için tek çarenin kök hücre nakli olduğunu Abdullah Tarhan’a söyledi. Kök hücre nakline izin verilmesi için Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne yazı yazıldı. Ancak olumsuz cevap geldi. Hastane ve Abdullah Tarhan tekrar bakanlığa başvurdu. Baba Abdullah Tarhan, “Bakanlık yetkililerine yalvarıyorum. Lütfen izin verin. Yoksa oğlum göz göre göre ölecek” diye konuştu. 

Sefer TALAY/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.