'Yaşaması mucize' deniyordu, yeniden hayata tutundu

Geçirdiği feci kaza sonucu göğüs kafesinde ellinin üzerinde kırık oluştu, akciğeri ölümcül zarar gördü. Yaşamasına mucize gözü ile bakılan tır şoförü Ahmet Güçlü, 3 haftalık yoğun bakım sürecinden sapasağlam çıktı

05 Eylül 2018, Çarşamba 16:02 Son Güncelleme:
A A

Geçen 24 Haziran'da Çorlu'da geçirdiği feci kazada ağır yaralanan 63 yaşındaki tır şoförü Ahmet Güçlü deyim yerindeyse mucize eseri yeniden yaşama bağlandı. Ahmet Güçlü alışveriş yapmak için girdiği benzin istasyonunda tırın el frenini çekmeyi unutunca kendi kullandığı tır ile park halindeki otobüsün arasında sıkışarak ağır yaralandı.

Göğüs kafesinde ellinin üzerinde kırık oluşan talihsiz adamın akciğeri de ciddi zarar gördü. Ambulansla önce Silivri’de bir hastaneye, ardından da İstanbul'daki başka bir hastaneye götürülen kazazedeye yaşama şansı verilmezken Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Özkan Demirhan’ın başarılı ameliyatı ile kaburgaları tek tek tamir edildi ve akciğerinde oluşan hasar giderildi. Uzun bir yoğun bakım süreci geçiren Ahmet Güçlü’nün sapasağlam ayağa kalkması ise doktorlarını bile şaşırttı.

"9 Eylül'de gerçekleşecek oğlumun düğünü için Azrail’le pazarlık yaptım" diyen Ahmet Güçlü’nün durumunu doktorları 'mucize' olarak değerlendirdi.

'YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM'

Geçirdiği kazayı ve ardından yaşadıklarını anlatan Ahmet Güçlü, "Bu benim hayatımdaki ikinci kazam. İlki daha da ağır bir kazaydı ama burnum bile kanamadan çıkmıştım. Bu sefer çok ciddi yaralandım. Alışveriş yapmak için bir benzin istasyonuna girdim. Park halindeki bir otobüsün arkasına park ettim. Tırdan indim, tam markete yönelecektim ki tırın hareket ettiğini fark ettim. Bir hamle ile belki durdurabilirim diye geri döndüm ama hareket halindeki kamyonum beni sürükleyerek sıkıştırdı. Park halindeki otobüs ile tır arasında kaldım. Göğüs kafesimden gelen kırılma seslerini duydum. Önce Silivri’ye, oradan da İstanbul’daki bir hastaneye götürüldüm. Dayanılmaz acılarla o kadar yol çektim, hepsini hatırlıyorum. Narkozdan sonrasını hatırlamıyorum. Yoğun bakım sürecinde tek dileğim 9 Eylül'de düğünü olacak oğlumun mürüvvetini görebilmekti. Bu yüzden direndim ve ayağa yeniden kalkmayı başarabildim. Doktorlarıma minnettarım. Yeniden doğmuş gibi hissediyorum" dedi.

'HIZLA AYAĞA KALKMASI MUCİZE'

Hastanın durumunu değerlendiren Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Özkan Demirhan, "Hasta bize geldiğinde sadece göğüs kafesinde ve kaburgalarında ellinin üzerinde kırık vardı. Akciğeri ciddi hasar görmüştü. Kaburgaları tek tek tamir ettik, akciğere müdahale ettik ve hastayı yoğun bakıma aldık. O halde yaşaması mucizeydi, bunu yakınlarına da söyledik. Yaklaşık 3 hafta yoğun bakımda kaldı ve her seferinde oğlunun düğününü sayıkladı. 'Beni yetiştirin o düğüne' dedi. Ben de her seferinde 'Merak etme, seni o düğüne yetiştireceğiz' dedim ama bu kadar kısa sürede ayağa kalkması bizi de şaşırttı. Şu anda durumu gayet iyi. Taburcu ettik" şeklinde konuştu.

'ÖLÜM ORANI ÇOK YÜKSEK'

Göğüs duvarı travmaları ile ilgili ayrıntılı bilgi veren Doç.Dr. Özkan Demirhan, "Travmaya bağlı ölümler genç nüfusta kalp-damar hastalıklarından sonra en sık görülen ölüm nedenleri arasında. Özellikle göğüs travmalarında ölüm oranı daha yüksek. Göğüs duvarı yaralanmalarından sonra özellikle yaşlı hastalarda kaburga kırığı sayısının fazla olması ve yelken göğüs (göğüs duvarının nefes alışverişinde hareket etmesi) gelişmesi ölüm riskini artırır. Yapılan çalışmalarda da göğüs duvarı travmalarında üç veya daha fazla kaburga kırığı, kaburga ayrışması olan hastalarda akciğerde komplikasyon oranlarının arttığı belirtilmiştir" ifadelerini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.