Yaşar Kemal, CIA ajanını küfredip kovmuş

Yaşar Kemal, CIA ajanını küfredip kovmuş

Yaşar Kemal, kitaplarının ABD'de popüler olması için İşçi Partisi'nden ayrılmasını tavsiye eden CIA ajanını yıllar önce küfrederek kovduğunu açıkladı

04 Temmuz 2010, Pazar 11:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, kendisine 1960’larda yapılan ahlaksız teklifi ABD’nin ünlü siyaset dergisi Nation’a açıkladı: “CIA ajanı arkadaşım vardı. Bana ‘İşçi Partisi’nden ayrıl, kitapların ABD’de popüler olsun’ dedi. ‘O.. ç.., beni Amerikan parasıyla satın mı almaya çalışıyorsun. S... git. ’ dedim.”

ABD’nin en eski dergilerinden The Nation’a konuşan ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal, kitaplarının tüm dünyada tanınması karşılığında Türkiye İşçi Partisi’nden ayrılmasını isteyen CIA ajanını küfrederek kovduğunu anlattı.

ABD’nin en eski haftalık politik dergilerinden The Nation’a konuşan ünlü Edebiyatçı Yaşar Kemal çarpıcı açıklamalarda bulundu. Derginin yazarlarından Marc Edward Hoffman’ı İstanbul Boğazı’na bakan evinde ağırlayan Yaşar Kemal, 1960’lı yıllarda CIA ajanı bir arkadaşının kendisine bulunduğu ahlaksız teklifi açıkladı. Yaşar Kemal adını açıklamadığı CIA ajanının kitaplarının ABD’de popüler olması için kendisine Türkiye İşçi Partisi’nden ayrılmayı önerdiğini ifade etti.

Kemal kendisine bu ahlaksız teklifte bulunan ajana “O.... ç....., hainsin sen” şeklinde küfrettikten sonra “Beni Amerikan parasıyla satın almayamı çalışıyorsun. Türkiye İşçi Partisi’ni hiçbir şekilde terk etmem. S..... git burdan, bir daha da benimle konuşma” dediğini aktardı. The Nation yazarının anlattıklarına göre aynı ajan daha sonra yanlış anlaşıldığını ve hiçbir şekilde Kemal’i yönlendirmeye çalışmadığını iddia etmiş.

‘AĞRI DAĞI KADAR BÜYÜK’

İsveç Akademisi’nden Kerstin Ekman’ın Yaşar Kemal için yıllar önce “Ağrı Dağı kadar büyük” benzetmesinde bulunduğunu hatırlatarak yazısına “Ağrı Dağı Kadar Büyük” başlığını veren Hoffman, Kemal’in 40 yıl sonra bu anısını anlattıktan sonra kahkahalarla güldüğünü anlattı.

(HaberTürk)
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Muğla'da 2 bin 300 yıllık mezar bulundu