Yaşar Üniversitesi yükselişe geçti

Yaşar Üniversitesi ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ 2017 sıralamasında bu yıl 29’uncu sırada yer aldı

A A
Yaşar Üniversitesi yükselişe geçti
Türkiye’de ilk kez 2012 yılında TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi duyuruluyor. Geçen yıl 39’uncu sırada yer alan Yaşar Üniversitesi, 41,92 puanla bu yıl 29’uncu sıradan listeye girdi. Geçen yıla göre 10 sıra birden yükselen Yaşar Üniversitesi, en çok sıçrama yapan iki üniversiteden biri olmayı başardı. 157 üniversite hesaplamalara dahil edilerek hazırlanan endeks, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralıyor. Üniversiteler arasında bu alanlarda rekabetin artmasına, böylelikle girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor.

HEDEFİMİZ İLK 10'DA YER ALMAK

Hedeflerinin önümüzdeki 5 yıl içinde ilk 10’da yer almak olduğunu söyleyen Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer,“Bu yükselişte, girişimcilik ve bilişimden sorumlu rektör yardımcılığımızın, akademik çalışmaların ekonomik ve toplumsal değere dönüştürülmesi ile yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisimizin, Minerva Kuluçka Merkezimizin katkıları büyük” dedi.

EKONOMİK DEĞER YARATAN PROJELER

Prof. Dr. Dinçer, Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi'nin 2 yıl gibi kısa bir süre önce kurulmasına karşı  100’e yakın araştırma ve üniversite-sanayi işbirliği projesinin geliştirilmesine katkı sağladığını belirtti.

Bu projelerden 10 milyon TL’nin üzerinde ekonomik değer yaratılmasına destek sağladığını kaydeden Rektör Dinçer, “Kuluçka merkezimiz de öğrencilerimize daha okurken projelerini hayata geçirme fırsatı vererek kendi şirketlerini kurmalarını sağlayarak bugüne kadar 50’ye yakın girişimci ekibe ev sahipliği yaptı. Ayrıca, akademik yayınlarımızın sayısını da artırdık” diye konuştu.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hamdu Sena hasta buzağıya gözü gibi bakıyor